Przeklęty tom 1: Przed powodzią – recenzja komiksu.

Przeklęty tom 1: Przed powodzią recenzja komiksu

Surowa, bezpardonowa i mocno brutalna historia dla dorosłego czytelnika. Tak na pierwszy rzut oka prezentuje się komiks Przeklęty tom 1: Przed powodzią autorstwa Jasona Aarona i artysty R.M. Guera. Czy pod tą warstwą przemocy można znaleźć coś jeszcze?

Akcja albumu rozgrywa się w bezlitosnym świecie, 1600 lat po opuszczeniu Edenu przez Adama i Ewę. Świat jest bardzo niegościnnym miejscem, gdzie króluje przemoc, a ludzie uzewnętrzniają swoje najgorsze cechy nieuchronnie prowadzące ich w stronę biblijnej apokalipsy. W takich realiach poznajemy głównego bohatera serii Kaina. Człowieka przeklętego przez Boga, który nie może umrzeć i jedyne co mu pozostało to przemierzać świat, oglądać szerzące się zepsucie i marzyć o odkupieniu.

Przeklęty tom 1 to nie tylko dość nietuzinkowe połączenie przemocy i tematyki biblijnej. Jason Aaron pod krwawą brutalnością stara się poruszyć również tematy przetrwania i wrodzonej ciemności ludzkości. To opowieść, która nie boi się brutalności swojego świata i bohaterów. Rodzi pytania o naturę człowieczeństwa, konsekwencje naszych działań i dążenie do odkupienia w świecie, który wydaje się nie do uratowania.

Wyróżniającym się elementem komiksu są również mocno złożone postacie. Dotyczy to zwłaszcza głównego bohatera będącego zarówno ofiarą okoliczności, jak i sprawcą przemocy. Prześladuje go przeszłość, która z jednej strony napędza jego brutalność, z drugiej potęguje jego chęć wyrwania się z tej nieskończonej spirali krwi i śmierci. Aaron wnikliwie bada wewnętrzny konflikt Kaina, przedstawiając go jako udręczoną duszę pragnącą odkupienia i zmagającą się z poczuciem winy za swoje czyny.

Nie wszystko jest tu jednak nadmiernie doskonałe. Historia momentami staje się przesadnie brutalna. Są momenty, w których można wręcz odnieść wrażenie, że autor bardziej chce zaszokować czytelnika niż wprowadzić coś interesującego do samej fabuły.

Jeśli chodzi o oprawę graficzną albumu, to prezentuje się ona bardzo dobrze. Szorstki i surowy styl graficzny należycie uzupełnia mroczny i brutalny ton historii. Ilustracje są często groteskowe, ożywiają ponurość zaprezentowanego świata. Guéra ponadto umiejętnie oddaje emocje i ekspresję bohaterów, pozwalając czytelnikom połączyć się z ich wewnętrznymi zmaganiami.

Przeklęty tom 1: Przed powodzią recenzja komiksu - przykładowy rysunek.
Przykładowa grafika: Mucha Comics.

Przeklęty tom 1 jest więc początkiem naprawdę intrygującej historii dla dojrzałego czytelnika, która potrafi wprawić odbiorcę w dłuższą chwilę intensywniejszej zadumy.


 • Scenarzysta: Jason Aaron
 • Ilustrator: R. M. Guera
 • Tłumacz: Tomasz Sidorkiewicz
 • Wydawnictwo: Mucha Comics
 • Format: 180×275 mm
 • Liczba stron: 152
 • Oprawa: twarda
 • Papier: kredowy
 • Druk: kolor
 • Data wydania: 6 marzec 2018

Komiks do znalezienia na CENEO oraz sklepie Mucha Comics. Po więcej dobrych komiksów zapraszam również na Komiksiarnia Katowice.


The Goddamned. Przeklęty: Przed powodzią (tom 1).
8/10

Ocena:

Ocena komiksu The Goddamned. Przeklęty: Przed powodzią (tom 1).Mroczna i emocjonująca podróż przez brutalny (momentami wręcz skrajnie) świat, ożywiony wyjątkową grafiką i niezłą narracją. Jeśli jesteś fanem szorstkich komiksów o dojrzałej tematyce, które eksplorują mroczniejsze strony człowieczeństwa, warto sięgnąć po ten tytuł.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x