Odyseja kosmiczna 2061 – recenzja książki.

Odyseja kosmiczna 2061 recenzja książki

Odyseja kosmiczna 2061 to trzecia powieść ze słynnej serii autorstwa Arthura C. Clarke’a. W tej części autor zabiera czytelników w kolejną ekscytującą podróż w kosmos, łącząc fantastykę naukową ze swoją nieprzebraną wyobraźnią. Czy dzięki temu publikacja ma szansę dorównać geniuszowi Odyseja kosmiczna 2001?

Akcja książki rozgrywa się kilkadziesiąt lat po wydarzeniach z części „2010”. Sędziwy już doktor Heywood Floyd ponownie wyrusza w kosmos, aby stać się człowiekiem, który pierwszy raz postawi nogę na komecie Halleya. Wyprawa ta szybko zmienia jednak swój status z naukowej na ratunkową. Załoga statku Galaxy badającego ewolucję Europy (dawnego księżyca Jowisza) popada bowiem w spore tarapaty i potrzebuje ratunku. Gdzieś w tym wszystkim swoje miejsce ma również wszechmocna siła, która czeka tylko na okazję, aby odkryć przed ludzkością jej prawdziwą rolę.

Jednym z wyróżników twórczości Arthura C. Clarke’a jest skupianie się na różnych złożonych koncepcjach naukowych. Tak też jest w przypadku książki Odyseja kosmiczna 2061. Od prawie samego początku autor zanurza tu czytelnika w zawiłościach nauki, złożonościach eksploracji kosmosu i poznawaniu wyzwań związanych z podróżowaniem w głąb naszego układu słonecznego.

Tytuł ponadto wyróżnia dbałość Clarke’a o szczegóły naukowe i jego wizjonerskie pomysły na temat technologii. Mocną i ciekawą stroną książki jest również eksploracja tematów ludzkiego umysłu i ludzkiej ciekawości (będącej początkiem wielu odkryć). Znajdziemy tu również filozoficzne pytania dotyczące natury inteligencji, tajemnic wszechświata i życia pozaziemskiego. Motywy te dodają głębi i złożoności narracji, czyniąc historię na swój sposób wyjątkową.

Nie jest to więc pozycja łatwa do przyswojenia, a przez to nie każdemu będzie ona musiała przypaść do gustu. Tytułowi brakuje również tego samego poziomu napięcia i suspensu, co jego poprzednikom. Fabuła toczy się spokojniej, momentami wręcz zbyt spokojnie, z kilkoma niepotrzebnymi zbyt przydługawymi filozoficznymi wywodami. Ponadto postacie, choć dobrze narysowane, mogą nie być tak zapadające w pamięć i nie da się z nimi łatwo identyfikować, jak tym z wcześniejszych części.

Odyseja kosmiczna 2061 z pewnością nie dorównuje więc geniuszowi początku serii. Nadal jest to jednak solidny przedstawiciel klasyki gatunku sci-fi, po który warto sięgnąć, lubiąc bardziej złożone i mocno niejednoznaczne dzieła.


  • Autor: Arthur C. Clarke
  • Tłumacz: Radosław Kot
  • Wydawnictwo: Rebis
  • Format: 135×215 mm
  • Liczba stron: 312
  • Oprawa: zintegrowana
  • Data wydania: 25 lipiec 2023

Książka do znalezienia na CENEO oraz sklep wydawnictwa Rebis. Po więcej ciekawych książek zapraszam również na Komiksiarnia Katowice.


Odyseja kosmiczna 2061.
7/10

Ocena:

Ocena książki Odyseja kosmiczna 2061.Jeśli jesteś fanem twardego science fiction, które łączy naukowe aspekty z eksploracją kosmosu to ta książka zdecydowanie jest dla ciebie. Cała reszta na pewno znajdzie coś ciekawszego do przeczytania.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x