Pewnego razu we Francji tom 2 – recenzja komiksu.

Pewnego razu we Francji tom 2 recenzja komiksu

Pierwszy tom losów Josepha Joanovicia (człowieka o wielu obliczach) potrafił zaintrygować czytelnika. Pora więc sprawdzić, czy na podobnym poziomie jest album Pewnego razu we Francji tom 2, zawierający oryginalne tomy serii numer trzy i cztery (z sześcioczęściowego cyklu).

Tom ten przynosi czytelnikowi naprawdę wiele zaskakujących zwrotów w życiu głównego bohatera. Kolaboracja z okupantami przyniosła mu bowiem spory majątek, z którym nie wiedział co robić. Postanowił on więc zarobione pieniądze wykorzystać do wsparcia ruchu oporu. Co najlepsze w tej serii odbiorca nie może być do końca pewien, czy Joseph robi to z dobroci serca i chęci pomocy walczącym, z potrzeby zagłuszenia swojego sumienia czy może wypatrzył on w tym jakiś nowy interes. Jego sytuacja z każdą kolejną przeczytaną stroną coraz bardziej się komplikuje, a im bliżej wyzwolenia Francji, tym bardziej musi on lawirować pomiędzy stronami.

Scenariusz pod względem jakościowym kolejny więc raz prezentuje się wyśmienicie. Album oferuje wciągające tempo historii, która dodatkowo trzyma w napięciu do ostatniego kadru. Fabien Nury w naprawdę interesujący sposób ukazuje potrzebę przetrwania człowieka, nawet jeśli oznacza to działanie egoistyczne, czego konsekwencją może być śmierć innych. Najlepiej widać to na przykładzie głównego bohatera, który zmienia się w człowieka cynicznego i mrocznego, który nieustannie kalkuluje. Twórca przy pokazywaniu jego losów zachowuje jednak pełną neutralność. Nie ma więc tu klasycznego scenariuszowego podziału na dobro i zło. To czytelnik musi sam zdecydować jak ocenić Josepha, którego czyny powodują degenerację jego duszy, z drugiej zaś robi on to wszystko w trosce o dobro osób które kocha.

Mocną stroną albumu jest również dość realistyczne ukazanie II Wojny Światowej ze swoimi dwuznacznościami i różnymi obliczami ludzkiej natury. Były to bowiem czasy gdzie na bohaterstwo decydowały się jednostki, a cała reszta za wszelką cenę chciała tylko przetrwać. Twórca mocno skupia się więc tu na aspekcie ludzkim, często ukazując sceny, które mają wymusić na odbiorcy refleksję nad tym, jak on zachowałby się w danej sytuacji.

Niczego złego nie można również napisać na temat warstwy graficznej komiksu. Sylvain Vallee kolejny raz pokazuje swój kunszt, tworząc wciągającą scenerię, żywe sceny akcji oraz umiejętnie obrazując różnorakie emocje na twarzach bohaterów. Na uznanie zasługują również użyte tutaj kolory, których barwa zmienia się wraz z wydarzeniami i przemianą głównego bohatera.

Pewnego razu we Francji tom 2 recenzja - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Non Stop Comics.

Pewnego razu we Francji tom 2 jest więc naprawdę wyśmienitą kontynuacją wciągającej serii, która powinna spodobać się zarówno miłośnikom komiksu historycznego, jak i obyczajowo-dramatycznego.


  • Scenarzysta: Fabien Nury
  • Ilustrator: Sylvain Vallee
  • Tłumacz: Wojciech Birek
  • Wydawnictwo: Non Stop Comics
  • Format: 210×285 mm
  • Liczba stron: 128
  • Oprawa: twarda
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 11 październik 2023

Komiks do znalezienia na CENEO, Komiksiarnia Katowice oraz sklepie wydawnictwa Non Stop Comics.


Pewnego razu we Francji tom 2.
8.5/10

Ocena:

Ocena komiksu Pewnego razu we Francji tom 2.Dobrze napisany i narysowany komiks historyczno-obyczajowo-dramatyczny, po który zdecydowanie warto sięgnąć.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x