Noir i sci-fi – recenzja komiksu Jednoręki i Sześć palców.

Jednoręki i Sześć palców - recenzja komiksu.

Witajcie w mrocznym świecie przyszłości, gdzie technologia splata się z ludzką naturą, a granice między dobrem a złem zacierają się w oparach neonów i deszczu. Jednoręki i Sześć palców to komiks, który zabiera czytelnika w podróż po labiryncie zbrodni, gdzie każdy cień kryje tajemnicę, a każdy bohater skrywa własne demony. Czy jesteście gotowi zmierzyć się z mroczną prawdą, ukrytą w głębi tego cyberpunkowego świata? 

Akcja komiksu rozgrywa się w Neo Novenie, futurystycznym mieście, w którym technologia splata się z przestępczością i moralną dwuznacznością. Głównym bohaterem jest Ari Nassar, doświadczony detektyw, który po latach służby planuje przejść na emeryturę. Jego plany zostają jednak pokrzyżowane przez serię brutalnych morderstw, których sprawca na miejscu zbrodni pozostawia charakterystyczny ślad. Sprawa ta od samego początku jest mocno skomplikowana i ewidentnie kryją się za nią mroczne tajemnice, mające również coś wspólnego z przeszłością detektywa i z niesławnym seryjnym mordercą, znanym jako Jednoręki. 

Równolegle w scenariuszu poznajemy również Johannesa Vale’a, studenta archeologii, który jest wplątany w serię zbrodni. Jego losy krzyżują się z Nassarem, a ich spotkanie prowadzi do odkrycia mrocznych sekretów Neo Noveny.

Jednoręki i Sześć Palców to komiks, w którym teoretycznie mamy do czynienia z dwoma historiami (Jednoręki/Sześć palców). Każda z nich sprawdza się jako osobny byt, ale mają one również ze sobą wiele wspólnego, tworząc spójny tytuł, który naprawdę z czystym sumieniem można polecić dorosłym miłośnikom mocnych kryminałów noir, którzy przy okazji lubią otoczkę sci-fi. 

Fabuła dzieła autorstwa Ram V (Jednoręki) i Dana Watters’a (Sześć Palców) jest od samego początku niezwykle intrygująca i pełna zwrotów akcji. Sprawia to, że czytelnik z napięciem śledzi losy bohaterów, próbując odkryć, kto stoi za serią morderstw i jakie tajemnice kryje miasto. Autorzy z niezwykłą umiejętnością budują tu napięcie, stopniowo odkrywając kolejne elementy układanki, a czytelnik zostaje wciągnięty w labirynt podejrzeń i niedomówień.

Przemyślane prowadzenie historii i niesamowity klimat to tylko jedne z zalet albumu. Na bardzo duże słowa uznania zasługują tu również bohaterowie. Ari Nassar to doświadczony detektyw, który zmaga się z własnymi demonami i przeszłością. Johannes Vale to młody człowiek, który traci kontrolę nad własnym życiem. Obaj bohaterowie są skonfliktowani i niejednoznaczni moralnie, co dodaje im realizmu i sprawia, że nikt i nic nie jest tu jednoznacznie dobre czy złe. 

Jednoręki i Sześć Palców to jednak nie tylko kryminał, to również opowieść o kondycji ludzkiej w epoce technologii. Autorzy poruszają ważne tematy, takie jak tożsamość, pamięć, wolna wola i moralna odpowiedzialność. W kontekście futurystycznego miasta, w którym granice między człowiekiem a technologią zacierają się, pytania te nabierają szczególnego znaczenia. Komiks zmusza do refleksji nad tym, dokąd zmierza świat, w którym technologia rozwija się szybciej niż etyka, a człowiek staje się coraz bardziej zależny od maszyn. Czy w tym postępie, który obiecuje lepsze życie, nie zatracamy czegoś fundamentalnego, czegoś, co czyni nas ludźmi? Czy w pogoni za innowacjami nie zapominamy o wartościach, które są fundamentem naszego społeczeństwa?

Przykładowa plansza Jednoręki i Sześć palców.
Przykładowa plansza: lostintime.pl

Rewelacyjności scenariusza dopełnia tu zachwycająca oprawa graficzna. Rysunki Laurence’a Campbella i Sumita Kumara są mroczne, dynamiczne i pełne detali. Ich styl idealnie pasuje zarówno do cyberpunkowego klimatu Neo Noveny, jak i mrocznego charakteru scenariusza. Dodatkowo kolory Lee Loughridge’a dodają komiksowi głębi i tworzą sugestywny nastrój.

Podsumowując, Jednoręki i Sześć Palców to komiks, po który czym prędzej powinien sięgnąć każdy dorosły fan mocnych historii, które zaskakują i przy okazji dają wiele do myślenia.


Ocena komiksu Jednoręki i Sześć palców. PLUSY: MINUSY:
  • Intrygująca i pełna zwrotów akcji fabuła.
  • Fabuła komiksu momentami robi się trochę niepotrzebnie zbyt skomplikowana. 
  • Wyraziste i wielowymiarowe postacie.
 
  • Mroczna i dynamiczna oprawa graficzna.
 
  • Poruszane ważne tematy społeczne i filozoficzne.
 

 

Jednoręki i Sześć palców.
9.5/10

Ocena:

Jednoręki i Sześć Palców to lektura, która zostaje w pamięci na długo po jej zakończeniu. To komiks, który wciąga, intryguje i zmusza do myślenia. To mroczna symfonia zbrodni, która porusza najgłębsze struny ludzkiej duszy.


Tytuł do recenzji dostarczyło wydawnictwo Lost in Time.

Komiks do znalezienia również na Komiksiarnia Katowice i Ceneo.


 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x