Mikrofon KRUX Edis 3000 – recenzja.

Mikrofon KRUX Edis 3000 recenzja

Od dłuższego już czasu mikrofony są ważną częścią sprzętu komputerowego. Dotyczy to nie tylko streamerów czy internetowych twórców, ale również graczy oraz zwykłych użytkowników potrzebujących mieć możliwość komunikacji z innymi. Nic więc dziwnego, że na rynku mamy zatrzęsienie tego rodzaju sprzętu. Spora różnorodność występuje zwłaszcza w segmencie cenowym 200-250 zł, gdzie konkurencja potrafi być spora. Pora więc sprawdzić jak na jej tle wypada produkt marki KRUX – Edis 3000.

Zawartość pudełka.

Kartonowe pudełko w kolorach producenta okraszone zostało grafikami produktu oraz podstawowymi informacjami na jego temat. W jego wnętrzu obok samego modelu KRUX Edis 3000 znajdziemy również:

  • podstawową instrukcję obsługi,
  • regulowane sprężynowe ramię mikrofonowe z przykręcaną podstawą do blatu biurka,
  • koszyk antywstrząsowy,
  • przykręcany pop filtr,
  • gąbkę na sam mikrofon,
  • przewód USB-C – USB-A,
  • zestaw pięciu rzepów montażowych do organizacji przewodu,
  • dwa silikonowe organizery kabla.

Dołączone do mikrofonu wyposażenie jest więc na tyle bogate, że większość użytkowników powinna być więcej niż zadowolona. Niczego więcej nie trzeba bowiem aby móc cieszyć się pełnią funkcjonalności tego sprzętu (niezależnie od tego, do czego będziemy go wykorzystywać).

Mikrofon KRUX Edis 3000 zawartość pudełka

Wygląd i jakość.

Ważnym i często niedocenianym elementem mikrofonowego wyposażenia jest ramię. W przypadku testowanego modelu mamy do czynienia z dość standardowym sprężynowym ramieniem, do którego jakości, jak i zastosowanych materiałów nie można mieć jednak zastrzeżeń.

Ramię montowane jest do blatu za pomocą prostego zacisku, którego dolna część pokryta jest miękkim tworzywem chroniącym biurko przed uszkodzeniami. Całość można więc bez obawy przykręcić dość mocno. Samo ramię złożone jest z dwóch ruchomych 30 kilkucentymetrowych części. Dzięki czemu przy standardowym biurku o długości 120 cm jego zakres pracy jest dość duży i można go ułożyć według własnych potrzeb i preferencji. Jedyne, do czego można się tu przyczepić to tendencja do poluźniania się gwintu mocującego koszyczek, który od czasu do czasu trzeba dokręcić.

Pozostała część wyposażenia prezentuje się równie dobrze. Koszyczek wykonano z plastiku, ale wygląda on dość trwale, to samo tyczy się zastosowanych tu twardych linek. Montowany na giętkim pałąku pop filtr ozdobiony został szarym logiem producenta, co wygląda nawet bardzo dobrze. On sam doskonale wyłapuje wszystkie głoski wybuchowe, a więc perfekcyjnie spełnia swoją funkcję. Nie można mieć również zastrzeżeń do funkcjonalności gąbki. Jej wewnętrzna strona ma jednak tendencję do delikatnego kruszenia się, a więc po zdjęciu jej z mikrofonu pozostają na nim wyraźne drobiny materiału (które trzeba wyczyścić).

Mikrofon KRUX Edis 3000 zaciska ramienia

Jeśli chodzi o sam mikrofon to KRUX Edis 3000, został zbudowany z myślą o trwałości i niezawodności, przy jednoczesnym zachowaniu ładnego prostego wyglądu. Korpus mikrofonu (16 cm) wykonany jest z czarnego (i niestety łapiącego kurz i odciski palców) metalu. Metalowa jest również siateczka chroniąca mikrofon przed uszkodzeniami. W dolnej jego części znajduje się złącze USB-C (kabel w zestawie 2,8 metra). Przód mikrofonu to pokrętło regulacji czułości, złącze odsłuchu (standardowy jack) oraz dotykowy przycisk odpowiedzialny za podświetlenie mikrofonu (różne kolory do wyboru). Na samej górze mikrofonu umieszczono zaś dotykowy przycisk wyciszający sprzęt (automatycznie wtedy zmienia się podświetlenie mikrofonu na czerwone). Problem z jego używaniem pojawia się w momencie kiedy zastosujemy gąbkę. Wtedy trzeba dość mocno go dociskać aby zadziałał. 

grafika mikrofon grafika mikrofon przód pop filtr
koszyczek podświetlenie wyciszenie

Brzmienie.

KRUX Edis 3000 to mikrofon o kardioidalnej charakterystyce (najlepiej wyłapuje dźwięk z przodu i tyłu mikrofonu). Jego parametry na papierze prezentują się naprawdę okazale. Szeroki zakres częstotliwości (20–16 000 HZ), częstotliwość próbkowania 16 BIT / 48 KHZ, niezła czułość, dosyć wysoka impedancja wyjściowa. Takich danych nie powstydziłby się nawet o wiele droższy sprzęt.

W przypadku tego modelu wszystko to ma naprawdę duże przełożenie na jakość nagrywanego dźwięku, co wcale nie jest standardem. Sprzęt sprawdza się więc doskonale w szerokim zakresie zastosowania. Począwszy od zwykłej komunikacji, kończąc na mniej lub bardziej profesjonalnych nagraniach.

Poniższe przykłady nagrań zostały wykonane przy neutralnych ustawieniach, bez zastosowania odszumiania i przy maksymalnej czułości mikrofonu.

Nagranie bez używania dodatków:

 

Nagranie z użyciem pop filtra:

 

 

Nagranie z użyciem pop filtra i gąbki:

Podsumowanie.

KRUX Edis 3000 to więc naprawdę solidny sprzęt dla streamerów, graczy i twórców treści, którzy szukają rozwiązania o wysokiej jakości nagrywanego dźwięku przy zachowaniu przystępnej ceny. Śmiało można więc ten model określić mianem jednego z lepszych (topowa czołówka) budżetowych mikrofonów dostępnych na naszym rynku.


Ocena mikrofonu KRUX Edis 3000. PLUSY: MINUSY:
Wysoka jakość nagrywanego dźwięku. Małe problemy z gwintem mocującym koszyczek.
Solidna konstrukcja i dobre zastosowane materiały.  
Łatwa konfiguracja plug-and-play.
Bogaty zestaw akcesoriów/dodatków.

Sprzęt do testów dostarczyła firma KRUX. Akcesoria komputerowe w dobrych cenach do znalezienia na CENEO.


 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x