Mesjasz Diuny – recenzja książki.

Mesjasz Diuny - recenzja książki.

Mesjasz Diuny to druga część kultowej sagi Franka Herberta o rodzie Atrydów. Czy warto kontynuować przygodę po Arrakis? Mesjasz Diuny to książka, którą autor wydał 4 lata po ukazaniu się oryginału. Opisana jest w niej dalsza część historii Paula Atrydy, która ma miejsce na kilkanaście lat później. 

Po licznych bojach na Arrakis, Paul Atryda ze zwykłego członka fremeńskiej społeczności przeistacza się nie tyle w samego proroka czy wybitnego wojownika, ale również we władcę całego Imperium. Zaczyna zdawać sobie sprawę z nieuniknioności swoich wizji, które pokazały mu skutki świętej wojny w jego imieniu. Już nie chłopiec, a mężczyzna, zaczyna kwestionować swoje miejsce i racje, a także cenę, którą zapłacił on i jego bliscy za stanięcie na podium wszechświata. 

W Mesjaszu Diuny szczególnie podobała mi się, w jaki sposób Paul odnosił się do niemal nieograniczonej władzy, jaką sprawował. Jego dylematy moralne znacznie pogłębiły się względem jego początków jako młodego lidera. Dodatkowo Herbert pokazuje nam wpływ wizji przyszłości na życie teraźniejsze i jak łatwo ulegać ich wpływom. Poddaje wątpliwości wolność człowieka, jego miejsce w społeczeństwie i to jak władza potrafi gubić nawet tych, którzy dążą do pokoju na świecie.

Po raz kolejny pisarz przedstawia religię jako narzędzie wpływu. Jeszcze wyraźniej zwraca uwagę na negatywne skutki kultu Muad-Diba (Paula), który w oczach innych nie jest dowódcą, a bogiem chodzącym w ludzkiej skórze. Pokazuje, jak trudno uwolnić społeczeństwo od chęci wyznawania wygodnych wartości i tym samym stawania się narzędziem manipulacji.

Tutaj również podziwiamy złożoność polityki zaproponowaną przez Herberta. Pojawiają się szczegółowo opisane strony spisku, a w nich rola małżonki Paula, księżnej Irulany, Gildii Kosmicznej czy jego siostry Alii. Eksploruje także postawę miłości jego życia – Chani. Postacie drugoplanowe naprawdę wzmacniają fabułę i mogę powiedzieć, że wzbudziły moje zaangażowanie nie mniej niż sam bohater.

Jeśli zainteresowała was pierwsza część i chcecie dowiedzieć się, jak nieuchronna katastrofa powstaje z redefinicji władzy na świecie, to książka dla Was. Język nadal jest skomplikowany, jednak zawsze można zasięgnąć do słowniczka pojęć, który jest załączony do wydania (ja mam te z wydawnictwa Rebis).


Ocena książki Mesjasz Diuny. PLUSY: MINUSY:
  • Znaczne rozwinięcie fabuły.
  • Eksploracja tematów władzy i polityki.
  • Wciągająca akcja.
  • Nie jest to pozycja dla wszystkich.

 

Mesjasz Diuny.
8.5/10

Ocena:

Druga część zdecydowanie skłania czytelnika do refleksji nad tym, czym jest władza i jaką trzeba zapłacić cenę, aby ją utrzymać. Dodatkowo Mesjasz Diuny eksploruje umysły spiskowców, co umożliwia czytelnikowi zagłębić się w wielowątkową fabułę i rozwinąć polityczne uniwersum.


Komiksiarnia Dobra popkultura


 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x