Kate Beaton, autorka znana na zachodzie z humorystycznych komiksów historycznych, w swoim dziele Kaczki: Dwa lata na piaskach, dostarcza czytelnikowi zupełnie nowej formy rozrywki. Album ten jest bowiem intymnym i bolesnym graficznym pamiętnikiem, który opowiada o dwóch latach spędzonych przez autorkę w Kanadyjskiej Albercie, gdzie każdy dzień naznaczony był ciężką pracą.
W życiu każdego młodego człowieka przychodzi taki moment, że musi on opuścić szczęśliwe i bezpieczne „gniazdo”. Tak też było w przypadku autorki recenzowanego dzieła, która zmuszona była opuścić wyspę Nową Szkocję i wyruszyć na zachód w poszukiwaniu pracy. Kredyt studencki przecież sam się nie spłaci. Kate podobnie jak wielu młodych ludzi (zwłaszcza mężczyzn) z przeróżnych prowincji Kanady wyrusza do Alberty, aby ciężko pracować przy wydobyciu piasków roponośnych.
Miejsce to pozwala jej odkryć niezwykle toksyczne (pod wieloma względami) środowisko. Niebezpieczne dla planety, dla organizmów pracowników, dla lokalnej ludności zmuszonej pić skażoną wodę oraz nielicznych kobiet, które zdecydowały się zapuścić do odciętego od cywilizacji miejsca zdominowanego przez mężczyzn.
Kaczki to nie tylko opowieść o pracy w trudnych warunkach, ale przede wszystkim o zderzeniu z szarą i groźną rzeczywistością. Realiami, w których empatia i człowiek, są często marginalizowane na rzecz zysków i przetrwania.
Na ponad 400 stronach autorka nie tylko opisuje swoje wspomnienia i emocje (również te najgorsze). Dużo miejsca poświęca ona tutaj również potępieniu całego procederu i systemu chroniącego zarówno zyski, jak i niektórych ludzi. Umiejętnie kontroluje ona rytm opowieści, cały czas zachowując trzeźwy obraz prezentowanych sytuacji, nawet jeśli dotykały one jej bardzo mocno osobiście. Autorka z niezwykłą szczerością opisuje swoje doświadczenia, nie koloryzując rzeczywistości, ale też nie popadając w przerysowanie. Dzięki czemu na kolejnych stronach komiksu mamy do czynienia ze złożonym, ale prostym w odbiorze portretem ludności, która poddała się pokusie dolarów za ropę naftową, nie zważając na żadne konsekwencje tych czynów.
Kaczki to pozycja, która pozostawia po sobie trwały ślad. To historia nacechowana wieloma silnymi emocjami, która porusza, wzrusza i zmusza do refleksji.
PLUSY: | MINUSY: | |
Autentyczność historii i nieźle prowadzona narracja. | Komiks porusza wiele ciężkich kwestii, kierowanych raczej do dorosłego i świadomego czytelnika. | |
Ważna tematyka. | W niektórych momentach humor wykorzystywany przez autorkę był moim zdaniem niepotrzebny. | |
Wyrazista emocjonalność oddziałująca na czytelnika. |
Kaczki: Dwa lata na piaskach.
Ocena:
Wyjątkowy komiks, który porusza zarówno na poziomie osobistym, jak i społecznym. To nie tylko relacja z trudnych warunków pracy, ale także opowieść o ludzkich relacjach, o tym, co nas motywuje i jak radzimy sobie w obliczu różnych (czasem skrajnych) sytuacji. Beaton stworzyła dzieło, które jest zarówno intymnym zapisem doświadczeń, jak i uniwersalnym komentarzem na temat współczesnego świata.
Album do recenzji dostarczyło wydawnictwo Kultura Gniewu. Komiks można również znaleźć w ofercie Komiksiarnia Katowice.