Hitomi – recenzja komiksu.

Hitomi recenzja komiksu.

Komiks Hitomi autorstwa HS Taku i Isabelli Mazzanti zabiera czytelników w podróż do feudalnej Japonii, gdzie fikcja miesza się z historią, a w tle rozgrywa się brutalna zemsta. Wydawnictwo Lost In Time po raz kolejny ma więc w swojej ofercie coś, co zdecydowanie powinno przykuć uwagę fanów Dalekiego Wschodu.

Akcja albumu przenosi nas do roku 1590. Widzimy, jak młoda Hitomi szuka czarnoskórego samuraja. Jej celem jest dokonanie na nim zemsty. Zanim jednak do tego dojdzie, musi ona stać się mu równa, co wcale nie będzie takie łatwe. U boku znienawidzonego Yasuke przechodzi ona potrzebny trening, aby w końcu pomścić rodzinę i dać ukojenie swojej duszy.

Autor serwuje nam tu opowieść łączącą akcję, przygodę, emocje, fikcje i historię (drobne odniesienia do prawdziwej historii Japonii). Motywem przewodnim scenariusza jest wspomniana zemsta, ale to nie ona jest najważniejszą częścią komiksu. Tytuł czerpie pewne inspiracje zarówno z twórczości Tarantino, jak i dzieł Kurosawy.

Hitomi to przede wszystkim historia o dorastaniu, walce z własnymi słabościami i poszukiwaniu swojego miejsca w świecie. Autor porusza w nim również ważne tematy takie jak dyskryminacja, zemsta i honor. Zmieniające się i ewoluujące relacja między Hitomi a Yasuke stanowi serce opowieści. Początkowo pełne napięcia, nieufności i wrogości, z czasem przeradzają się w silną więź wzajemnego szacunku i zaufania.

Pierwszoplanową rolę odgrywają tu więc przede wszystkim różnorakie emocje. Pojawiają się również sceny walk (dość brutalne), ale one są tylko dodatkiem do reszty. Jeśli więc ktoś liczy na mocną dawkę krwawej samurajskiej treści, może być trochę rozczarowany scenariuszem.

Jeśli chodzi o grafikę, Isabella Mazzanti czerpie zarówno z grafik Hokusai, jak i akwarelowej sztuki. Nadaje to jej pracom charakteru, uroku i znacząco przyciąga wzrok czytelnika. Jej rysunki potrafią również emanować różnorakimi emocjami od tych spokojnych po krwawe.

Przykładowa plansza Hitomi - recenzja komiksu.
Przykładowa plansza: lostintime.pl

Hitomi jest więc dziełem mającym swoje zalety i umiejącym zapewnić chwilę przyjemnej rozrywki. Tytuł ten nie jest jednak całkowicie pozbawiony wad. Zaserwowana tu historia jest bowiem zbyt przewidywalna, przez co traci ona trochę na swojej atrakcyjności. Nadal jest to jednak pozycja, po którą powinni sięgnąć fani samurajskich klimatów.


Ocena komiksu Hitomi. PLUSY: MINUSY:
Klimat. Przewidywalny scenariusz.
Rysunki.  
 

 

Hitomi.
7.5/10

Ocena:

Niezła historia o zemście podana w samurajskich klimatach, która skupia uwagę czytelnika nie tylko na samej akcji, ale również różnorakich ludzkich emocjach.


Album do recenzji dostarczyło wydawnictwo Lost in Time. Komiks można również znaleźć w ofercie Komiksiarnia Katowice.


 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x