Głośnik SAVIO BS-031 – test.

Głośnik Savio BS-031 test

Głośniki Bluetooth, które kiedyś były wykorzystywane głównie przez użytkowników telefonów pragnących odpocząć od słuchawek, z biegiem kolejnych lat mocno ewoluowały. Teraz często jest to sprzęt łączący mobilność z możliwościami bardziej stacjonarnych urządzeń. Producenci nie zapominają przy tym o zaoferowaniu klientowi naprawdę wysokiej jakości dźwięku. Czy tak też jest w przypadku głośnika SAVIO BS-031, który trafił w moje ręce na testy?

W schludnym i przejrzystym kartonowym opakowaniu (zawierającym wszystkie najważniejsze informacje na temat sprzętu) obok samego głośnika SAVIO BS-031, znajdziemy również podstawową instrukcję obsługi, kabel USB-C/USB 2.0 (do ładowania sprzętu) oraz dosyć standardowy przewód AUX.

SAVIO BS-031 grafika 1
Przykładowe grafiki: www.savio.net.pl

Zaraz po wyjęciu z opakowania głośnik robi na użytkowniku naprawdę dobre wrażenie. Testowany model BS-031 jest barwy niebieskiej, w ofercie firmy można znaleźć również kolor biały i czarny. Wykonanie sprzętu jest bardzo dobre tak samo, jak zastosowane materiały. Korpus głośnika do solidny kawałek plastiku, który został bardzo dobrze spasowany. Górna część to zakryty metalową (lub podobny materiał) maskownicą przetwornik oraz elegancko wyglądający pasek do przenoszenia lub ewentualnego zawieszenia głośnika z brązowej ekoskóry. W centralnej części sprzętu zaraz pod logo umieszczono pionowy ogumowany panel sterowania. Przyciski są stosunkowo małe, ale nie ma trudności z ich wciskaniem. Każdy z nich posiada wyczuwalną pod palcami fakturę przypisanej funkcji oraz odpowiedni skok wciśnięcia (z charakterystycznym kliknięciem). W tylnej dolnej części sprzętu ulokowano gumową zaślepkę (bardzo dobrze spasowana – dzięki czemu sprzęt ma klasę wodoodporności IPX5), pod którą kryje się złącze USB-C, AUX, slot na karty pamięci SD (do 32 GB). Na plus całego urządzenia należy również zaliczyć fakt, że większa część jego powierzchni pokryta jest siatkowatym materiałem. Jest on bardzo przyjemny w dotyku i wygląda na trwały. Naprawdę na siłę trzeba się tutaj doszukiwać jakieś niedoróbek (np. delikatnie wystająca nitka).

Głośnik jak na współczesny sprzęt bezprzewodowy obsługuje Bluetooth w standardzie 5.1. Teoretycznie powinno to dawać zasięg do mniej więcej 10 metrów, nie zawsze jednak istnieją idealne warunki (np. w domu ogranicza nas grubość ścian). BS-031 można podpiąć również do źródła dźwięku za pomocą wspomnianego kabla AUX. Szkoda tylko, że producent nie pokusił się o dołożenie dłuższego przewodu, bo dostarczone 50 cm jest moim zdaniem trochę za krótkie. Kolejnym źródłem dźwięku jest wspomniana karta SD. Teoretycznie powinna być wykrywana maksymalnie pojemność 32 GB. Testowałem jednak również większe pojemności (64/128) i one również były widziane. Zastrzegam jednak, że testowany przeze mnie głośnik był wybredny, jeśli chodzi o producentów kart pamięci. Topowe marki widziane były bez najmniejszego problemu. Z mniej popularnymi firmami trzeba było kilka razy wsunąć i wysunąć kartę, aby głośnik ją wykrył.

SAVIO BS-031 grafika 2

Jeśli chodzi o dodatkowe zalety głośnika, to producent zastosował tutaj funkcję TWS. Pozwala ona na sparowanie dwóch takich samych urządzeń, tym samym zapewniając użytkownikowi bardziej przestrzenny dźwięk. Nie miałem jednak możliwości sprawdzenia ten funkcji, więc więcej na jej temat nie mogę napisać. Dodatkową funkcją sprzętu jest również zainstalowany mikrofon, dzięki czemu głośnik może służyć jako zestaw głośnomówiący po sparowaniu z telefonem. Możliwości zastosowanego mikrofonu są jednak dosyć przeciętne i daje on radę, tylko kiedy jest się naprawdę blisko niego (jest to więc raczej ciekawostka niż często używana funkcja).

Na plus należy zaliczyć również czas pracy na baterii, który wynosi według producenta 8.5 h (głośnik potrafi grać nawet trochę ponad 9 godzin). Problematyczne staje się jednak jego ładowanie, na które trzeba poświęcić trochę ponad 5 godzin. Ewentualnym minusem, dla niektórych użytkowników mogą być tutaj ponadto zaimplementowane komunikaty głosowe. Zastosowany lektor (chińsko-angielska wymowa) jest nie tylko trudny do zrozumienia, co po pewnym czasie zwyczajnie irytuje.

Podstawową i najważniejszą funkcją SAVIO BS-031 jest dostarczenie użytkownikowi/słuchaczowi jak najlepszej jakości dźwięku. Pod tym względem każdy, kto będzie miał okazję posłuchać głośnika, powinien być więcej niż zadowolony. Zastosowano tutaj dwa 5 W głośniki (umieszczone po bokach obudowy – góra/dół), dzięki czemu mamy tutaj nie tylko stereo, ale również pewną namiastkę dźwięku przestrzennego. Maksymalna głośność urządzenia to około 90 dB i zapewniam, że w zupełności wystarcza to do nagłośnienia nawet średniej wielkości pokoju.

Dźwięk wydobywający się z zastosowanych przetworników jest naprawdę miły dla ucha. Nie ma tutaj mowy o żadnych szumach czy irytujących trzaskach (max głośność). Sprzęt sprawdza się w prawie każdym rodzaju muzyki. Scena może nie jest jakoś szeroka, ale nic tutaj nadmiernie się nie zlewa. Wielbiciele mocnych basów mogą jednak poczuć pewien niedosyt, gdyż w bardziej dynamicznych utworach dźwięk może być dla nich zbyt płaski.

Głośnik bardzo dobrze radzi sobie również w filmach czy grach. Dialogi są dobrze słyszalne i nie są one zagłuszane przez tło. Nie ma tu jednak mowy o jakimkolwiek precyzyjnym pozycjonowaniu dźwięku, wymagający gracze sieciowi muszą więc pozostać przy słuchawkach.

SAVIO BS-031 grafika 3

Będąc od pewnego czasu użytkownikiem o wiele droższego głośnika bezprzewodowego, śmiało mogę stwierdzić, że SAVIO BS-031 jest najlepszym możliwym wyborem w budżecie do 120 zł. Urządzenie potrafi nawet dorównać niektórym trochę droższym sprzętom. Działa więc tutaj zasada, że jeśli coś jest podobne jakościowo to po co przepłacać.


 • Producent: Savio
 • Standard: Bluetooth 5.1 + EDR + BR + BLE
 • Moc: 2 x 5 W
 • Zasięg Bluetooth: 10 m
 • Impedancja: 4 Ω
 • Typ baterii: Li-ion 3.7 V 3600 mAh
 • Napięcie robocze: 5V
 • Maksymalna głośność: ≥ 95 dB
 • Charakterystyka częstotliwościowa: 50 Hz – 18 kHz
 • Karty SD do 32 GB
 • Zakres częstotliwości Bluetooth: 2402 MHz – 2480 MHz
 • Funkcja TWS
 • Klasa wodoszczelności: IPX5
 • Wymiary: 90×90×188mm (walec)
 • Waga: 700g

Komiksiarnia Dobra popkultura

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x