Fukushima. Kronika wypadku bez końca – recenzja komiksu.

Fukushima. Kronika wypadku bez końca - recenzja komiksu

Od tragicznych wydarzeń u wybrzeży Japonii w marcu 2011 roku minęło już trochę czasu. Emocje związane z wypadkiem ciągle są jednak żywe, a sam temat nadal przyciąga uwagę ludzi. Na przestrzeni lat powstało więc wiele dzieł związanych z tą katastrofą od poważnych publikacji po pozycje z segmentu popkultury. Do tego drugiego grona zalicza się komiks autorstwa Bertranda Galica Fukushima. Kronika wypadku bez końca, który pojawił się w ofercie wydawnictwa Non Stop Comics.

Album Fukushima. Kronika wypadku bez końca jest, jak sama nazwa wskazuje kroniką tragedii, która wstrząsneła Japonią i całym światem. Scenarzysta opiera się tu na przesłuchaniu dyrektora zakładu, do którego doszło latem 2011 roku. Historia skupia się więc na jego wspomnieniach, ukazując czytelnikowi pięć dni chaosu, nad którym trudno było zapanować. W trakcie jego zeznań odkrywane są również liczne wady obiektu, niedociągnięcia zarządzania, zaniedbania i piętrzące się od lat kłamstwa.

Oparcie się na faktach w połączeniu z szybkim tempem fabuły i wyrazistymi dialogami sprawia, że twórcy udaje się zanurzyć czytelnika w heroicznej walce kobiet i mężczyzn gotowych na poświęcenie, aby tylko powstrzymać postępującą tragedię. Dzieło Galica to jednak nie tylko katastroficzny dramat, ale również angażujący thriller. W ciekawy sposób przedstawia on rozdźwięk pomiędzy realnymi wydarzeniami oraz ludźmi pracującymi na miejscu a technokratami, którzy nie potrafili podjąć racjonalnych decyzji (prawdopodobnie chroniąc swoje własne cztery litery). Dzięki temu historia potrafi być niezwykle angażująca, nawet jeśli jej finał jest każdemu dobrze znany.

Obok wyrazistego scenariusza bardzo dobrze prezentuje się tu również oprawa graficzna. Roger Vidal w swoich pracach umiejętnie pokazał dramaturgię opisywanych wydarzeń (włącznie z emocjami ludzi). Jego sztuka doskonale wręcz pasuje do powagi scenariusza, dodatkowo podsycając ją świetnie dobraną paletą barw.

Fukushima. Kronika wypadku bez końca recenzja komiksu - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Non Stop Comics.

Fukushima. Kronika wypadku bez końca jest więc wyśmienitym i dającym wiele do myślenia popkulturowym dziełem, zmieniającym również pewne postrzeganie Japonii w umysłach ludzi zachodu, po które zdecydowanie warto sięgnąć.


  • Scenarzysta: Bertrand Galic 
  • Ilustrator: Roger Vidal
  • Tłumacz: Wojciech Birek
  • Wydawnictwo: Non Stop Comics
  • Format: 210×285 mm
  • Liczba stron: 128
  • Oprawa: twarda
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 27 wrzesień 2023

Komiks do znalezienia na CENEO, Komiksiarnia Katowice oraz sklepie wydawnictwa Non Stop Comics.


Fukushima. Kronika wypadku bez końca.
9/10

Ocena:

Ocena komiksu Fukushima. Kronika wypadku bez końca..Doskonała powieść graficzna, która opowiada historię o złożonym i trudnym temacie w sposób bardzo przystępny. Jest to lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce dowiedzieć się więcej o katastrofie nuklearnej w Fukushimie i jej następstwach.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x