Friday księga druga – recenzja komiksu.

Friday księga recenzja komiksu

Zdaję sobie sprawę, że detektywistycznych historii na rynku jest zatrzęsienie. W tym gronie niekwestionowaną perełką pozostaje jednak seria Friday. Perypetie powracającej do rodzinnego miasta młodej dziewczyny, która z jednej strony musi rozprawić się ze swoją przeszłością oraz swoimi uczuciami, a z drugiej bierze udział w pełnym tajemnic śledztwie, potrafią być mocno angażujące. Czy tak też jest w przypadku kolejnego albumu serii Friday księga druga: W zimową mroźną noc?

Przypomnę, że pierwszy tom komiksu wydawnictwa Nagle Comics zakończył się w szokujący sposób. Co prawda, wtedy nie byliśmy jeszcze do końca pewni czy Lancelot Jones, najlepszy przyjaciel Friday oraz genialny detektyw faktycznie umarł, ale początek nowego rozdziału w pełni wyjaśnia nam sytuację. Nie myśleliście chyba jednak, że dziewczyna uzna, że faktycznie był to wypadek i zostawi sprawę w spokoju? Bierze sprawy w swoje ręce i stara się dojść do prawdy na temat tego zajścia. Na odkryciu tej tajemnicy koncentruje się drugi tom tej historii.

Więcej akcji, więcej dramaturgii i więcej zagadek. Ed Brubaker wyniósł napisany przez siebie scenariusz na jeszcze wyższy poziom. Zaskakuje, trzyma w napięciu, świetnie oddaje emocje targające bohaterką po utracie bliskiego przyjaciela. Można powiedzieć, że jest naprawdę intensywnie. Przede wszystkim jednak wciąż ciężko przewidzieć kolejne etapy tej historii. Rewelacje, które momentami przyszykował dla nas autor, robią na czytelniku ogromne wrażenie.

Świetnemu scenariuszowi w Friday księga druga: W zimową mroźną noc wtórują ilustracje Marcosa Martina. Żywe i dynamiczne, nie pozostawiające wiele wyobraźni czytelnika. To przywiązanie do najmniejszych szczegółów zdecydowanie wpisuje się w moje komiksowe gusta. Jest tu z jednej strony oszałamiający realizm i klimat płynący z tej warstwy wizualnej, a z drugiej, element fantastyczny, kolorowy, wręcz z innego wymiaru czy świata. Świetnie łączy to ze sobą Martin, nie zapominając przy tym, by odpowiednio wyeksponować główną bohaterkę, jej przeżycia i przygody.

Friday księga recenzja komiksu - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Nagle Comics.

Friday przyciąga nas bohaterką z życia wziętą, z którą czytelnik może łatwo się utożsamić. Nawet jeśli jej perypetie zawierają w sobie wątki fantastyczno-naukowe, zahaczające o magię, potwory itp. W drugim tomie akcja przyspiesza, mamy świetną sekwencję walki i pościgu, której ja się nie spodziewałem, a która bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. No i po raz kolejny mamy zaskakujące zakończenie, pozostawiające nas w kropce aż do lektury następnego tomu.


  • Scenarzysta: Ed Brubaker
  • Ilustrator: Marcos Martin
  • Wydawnictwo: Nagle Comics
  • Format: 170×260 mm
  • Liczba stron: 120
  • Oprawa: miękka
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 13 wrzesień 2023

Komiks do znalezienia na CENEO i sklepie wydawnictwa Nagle Comics.


Friday księga druga: W zimową mroźną noc.
8.5/10

Ocena:

Ocena komiksu Friday księga druga: W zimową mroźną noc.Drugi tom serii wznosi ją na wyższy poziom, czyniąc lekturę komiksu jeszcze większą frajdą.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x