Farreter – recenzja książki.

Farreter recenzja książki.

Kryminał to obecnie jeden z najpopularniejszych gatunków książkowych. W zasadzie, gdzie się nie obejrzeć, tam można znaleźć przedstawiciela tego segmentu popkultury. Na dodatek jest to na tyle problematyczny gatunek, że naprawdę trudno jest się w nim przebić nowym autorom. Czy taka sztuka udała się twórcy książki Farreter?

W Trójmieście ma miejsce seria morderstw. Ginie pewien ksiądz radykał. Ofiarą zbrodni pada też aktywista grup LGBT. Śledztwem zajmuje się pani Alicja Zając i jej zespół. Gdy wydaje się, że trafiła na odpowiedni trop, liczba ofiar zabójcy rośnie. Co więcej, jest on na tyle bezczelny, że w iście artystyczny sposób zaznacza swoje kolejne „skalpy”.

Ogólny zarys fabuły książki Farreter brzmi ciekawie. Jej początek pozostawia jednak trochę do życzenia. Wstęp do historii, zarysowanie głównych bohaterów, prezentacja miejsca akcji, wszystko to przy pierwszym kontakcie wydaje się dość toporne. Warto jednak przebrnąć przez pierwsze strony, aby później czerpać z tytułu pełnię radości. Dzieło Artura Tojzy okazuje się bowiem naprawdę wciągającą opowieścią, która zapada czytelnikowi w pamięć.

Twórca sięga tu po sprawdzone elementy, które pojawiały się w dziesiątkach innych dzieł tego typu. Każda jego decyzja jest jednak doskonale przemyślana, a wybrany elementy przemodelowane do tego stopnia, że stają się dość oryginalne. Z kolejnymi rozdziałami wdrażamy się więc w fabułę, która z mocno przykuwa naszą uwagę.

Pojawia się tu dużo nawiązań do popkultury, co czyni lekturę Farreter jeszcze ciekawszą. Na osobne wyróżnienie zasługuje z kolei mocno oryginalny pomysł, jakim jest nawiązanie do języka jidysz. Dzieje się tu sporo rzeczy i naprawdę ciężko przewidzieć kolejne zdarzenia, a co dopiero dotrzeć do sprawcy całego zamieszania. Jesteśmy trzymani w napięciu w iście fantastyczny sposób. Książka więc po nieco przeciętnym początku angażuje na maksa.

Farreter trudno nazwać dziełem z segmentu najlepszych współczesnych kryminałów. Nie zmienia to jednak faktu, że całość czyta się naprawdę bardzo przyjemnie. Pozycja ta to przede wszystkim na tyle dobrze skomponowana historia, że zapewnia ona należytą porcję rozrywki – tylko tyle i aż tyle.


  • Autor: Artur Tojza
  • Wydawnictwo: Self Publishing
  • Format: e-book
  • Data wydania: 2023-05-18

Po więcej szczegółów na temat autora i innych jego dzieł zapraszam na fanpage twórcy.


Komiksiarnia Dobra popkultura

Farreter.
7/10

Ocena:

Ocena Farreter.Solidna dawka kryminału, po którą zdecydowanie powinni sięgnąć fani gatunku, umilając sobie w ten sposób czas wolny.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x