Dieter Lumpen – recenzja komiksu.

Dieter Lumpen recenzja komiksu.

Dieter Lumpen to komiksowe dzieło stworzone przez duet Jorge Zentnera (scenarzysta) i Rubén Pellejero (rysownik), które zyskało na świecie spore uznanie wśród miłośników powieści graficznych. Teraz za sprawą wydawnictwa Lost in Time tytuł ten (w zbiorczym wydaniu) pojawia się na naszym rynku.

Tytułowy Dieter Lumpen to elegancki wytworny mężczyzna, o którym tak naprawdę niewiele wiemy. Jest on przeciwieństwem stereotypowego poszukiwacza przygód. Z drugiej jednak strony posiada on szereg najważniejszych jego cech. Jedną z nich jest umiejętność łatwego wplątywania się w nowe przygody, nawet jeśli jego największym pragnieniem jest życie w cichym, wygodnym i spokojnym miejscu. Los ma jednak wobec niego zupełnie inne plany. Zaprowadzą one go do tętniących życiem bazarów Stambułu, gorących Karaibskich plaż czy orientalnych zakątków Chin. Wszędzie tam ponadto Dieter spotyka całą gamę kolorowych postaci oraz poważnych kłopotów, z którymi jakoś będzie musiał sobie poradzić.

Album składa się z 11 historii – niektóre krótkie, inne znacznie dłuższe i rozbudowane. Ich częścią wspólną jest tytułowy bohater, który wplątuje się w nową przygodę.

Już po lekturze kilku/kilkunastu pierwszych stron dzieła dostrzegamy jego największą zaletę. Jest nią niebywała zdolność Jorge Zentnera do snucia wciągającej historii łączącej w sobie przygodę, akcję i dramatyzm. To właśnie to połączenie sprawia, że od albumu trudno jest się oderwać i jest on wysoko oceniany przez czytelników na całym świecie.

Zaserwowana tu opowieść jest ponadto okraszona przemyślanym ironicznym humorem, widocznym w dialogach i obserwacjach Dietera sytuacji, w jakiej się w danej chwili znajduje. Autor nie boi się tu również pokazywać trochę mroczniejszego oblicza świata z przemocą, korupcją czy zwykłą ludzką chciwością. Nigdy jednak ten element historii nie jest nadmiernie przesadzony, tak aby nie przyćmiewał on podstawowej prostej przygodowej treści.

Scenariusz to nie tylko zbiór pełnych akcji eskapad. To również cała gama ciekawych postaci. Autor dba o to, aby pojawiający się tu bohaterowie byli różnorodni i mocno zapadli czytelnikowi w pamięć. W kolejnych przygodach z ciekawością obserwuje się to, jak mimowolnie wciągani są oni w wir niezwykłych wydarzeń. Prowadzi to również czytelnika do pewnych głębszych rewelacyjnych pytań pokroju – czy naprawdę możemy uciec ze ścieżek, które wyznaczyło nam życie, czy też jesteśmy skazani na powtarzanie pewnych schematów?

Doskonałym dopełnieniem wciągającej historii Zentnera jest tu sztuka Rubéna Pellejero. Jego rysunki tworzą świat, który jest zarówno urzekający, jak i wiarygodny. Jego projekty postaci są niezwykle wyraziste, a ich różnorodne złożone osobowości dobrze oddane przez mimikę i mowę ciała. Jednocześnie zachowuje on w swoim stylu dużą prostotę, która nie zawsze jest perfekcyjnie idealna (ale to właśnie jej urok).

Przykładowa plansza albumu Dieter Lumpen.
Przykładowa plansza: alejakomiksu.com

Dieter Lumpen to więc wyśmienita mieszanka humoru, napięcia, przygody i ciekawych postaci, która potrafi zapewnić sowitą rozrywkę każdemu. Niezależnie od tego, czy jest się fanem powieści graficznych, czy też miłośnikiem kina nowej przygody, warto po ten tytuł sięgnąć.


Ocena komiksu Dieter Lumpen. PLUSY: MINUSY:
Ekscytująca przygoda. Poszczególne rozdziały/przygody mogłyby być dłuższe.
Ciekawi i różnorodni bohaterowie.  
Świetnie dopasowany do historii humor.

 

Dieter Lumpen.
9.5/10

Ocena:

Jeśli szukasz solidnego komiksu przygodowego, który zapewni Ci solidną dawkę rozrywki, to przygody Dietera Lumpena są najlepszym możliwym wyborem.


Komiks do recenzji dostarczyło wydawnictwo Lost in Time. Album można również znaleźć w ofercie Komiksiarnia Katowice.


 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x