Departament prawdy tom 4 – recenzja komiksu.

Departament prawdy tom 4 recenzja komiksu

Departament Prawdy autorstwa Jamesa Tyniona IV i Martina Simmondsa powraca w czwartym tomie, kontynuując mroczną i suspensową historię o tajnej organizacji walczącej z dezinformacją w czasach pełnych fake newsów i teorii spiskowych. Tom 4, zatytułowany „Ministerstwo Kłamstw”, stawia bohaterów przed nowymi wyzwaniami i zmusza ich do skonfrontowania się z konsekwencjami swoich działań.

Seria ta od samego początku prezentuje czytelnikowi swoją niezwykłość na naprawdę wielu płaszczyznach. Dotyczy to również sposobu prowadzenia przez autora samej opowieści. Przykładem tego może być, chociażby zawartość albumu Departament prawdy tom 4, gdzie fabuła jest bezpośrednią kontynuacją wydarzeń z tomu drugiego.

James Tynion IV po krótkiej przerwie (trzecia odsłona bardziej skupiała się na rozbudowie świata przedstawionego) ponownie mocno koncentruje się na Cole’u Turnerze i jego doświadczeniach z Czarnym Kapeluszem. Agent chce za wszelką cenę odkryć prawdą na temat wroga prześladującego go od dawna. Prowadzi to do poważnych wewnętrznych napięć. Jakby tego było mało, w Moskwie coraz prężniej zaczyna działać organizacja o nazwie Ministerstwo Kłamstw, która sieje dezinformację i zagraża stabilności światowego porządku.

Autor wraz z kolejnymi odsłonami swojej popularnej serii zdecydowanie nie spoczywa na laurach. Podana tu historia jest wyśmienita i doskonale przemyślana. Snuta tu opowieść to nie tylko wątki polityczno-społeczne, ale również doskonała ekspozycja złożonego świata połączona z ciekawymi bohaterami.

Twórca mistrzowsko buduje napięcie, prowadząc czytelnika w stronę kilku naprawdę wyśmienitych zwrotów akcji. Na słowa uznania zasługuje także zaserwowana tu angażująca mieszanka thrillera szpiegowskiego, political fiction i horroru. Dzięki temu połączeniu tworzy się niesamowity i niezwykle oryginalny klimat komiksu.

Jeśli to jeszcze dla kogoś mało zalet, to kolejny raz świetnie prezentuje się tu także oprawa graficzna. Prace Simmondsa to mieszanka mroku, grozy i nietuzinkowości. Jego rysunkom nie brakuje również dynamiki, jeśli wymaga tego fabuła. W przemyślany sposób stosuje on tu ponadto mroczną paletę barw i ekspresyjną kreskę, potęgując tym samym suspens historii.

Departament prawdy tom 4 recenzja komiksu - przykładowy rysunek
Przykładowy rysunek: Non Stop Comics.

Departament prawdy tom 4 to więc nic innego jak kolejna genialna odsłona rewelacyjnej serii, którą warto polecić każdemu miłośnikowi dobrych komiksów.


Ocena komiksu Departament prawdy tom 4. PLUSY: MINUSY:
Świetnie prowadzona nietuzinkowa i głęboka fabuła. Niektóre fragmenty są troszkę za bardzo skomplikowane.
Rewelacyjnie nakreśleni bohaterowie.  
Angażujący klimat.

 

Departament prawdy tom 4.
9.5/10

Ocena:

Obowiązkowa pozycja dla fanów mrocznych nietuzinkowych thrillerów, w których poruszany jest złożony temat dezinformacji i manipulacji informacją w erze cyfrowej.


Komiks do recenzji dostarczyło wydawnictwo Non Stop Comics. Serię można również znaleźć w ofercie Komiksiarnia Katowice.


 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x