Czekanie – recenzja komiksu.

Czekanie - recenzja komiksu.

Czekanie autorstwa Gendry-Kim Keum Suk to komiks o niezwykłej głębi emocjonalnej, który przenosi nas w mroczne, pełne tęsknoty i rozpaczy realia podzielonej Korei. Nie jest to jednak zwykła opowieść o wojnie i jej skutkach, a coś znacznie więcej.

Gendry-Kim Keum Suk stworzyła swoje dzieło między innymi na podstawie wspomnienia swojej matki (oraz dwóch innych osób), którą dotknęła tragedia wojny koreańskiej. Po wybuchu konfliktu kobieta zostaje rozdzielona od rodziny. Przez następne dekady żyje w nadziei, że uda jej się ponownie z nimi połączyć.

Autorka zabiera tutaj czytelnika w podróż przez życie kobiety, pokazując jej cierpienie, determinację i tęsknotę, które są wspólne dla wielu Koreańczyków. Po części mamy więc tutaj do czynienia z komiksem biograficznym, w którym przeważają jednak elementy dramatu. Scenarzystka na kolejnych stronach skupia się bowiem głównie na ukazaniu cierpienia rozdzielonych rodzin, utraty korzeni oraz ciężaru, jaki noszą w sobie dziesiątki lat po wojnie potomkowie uchodźców.

Najważniejszym i najbardziej wyróżniającym się aspektem komiksu Czekanie jest jego głęboko ludzki wymiar. Autorka bazując na prawdziwych wydarzeniach, ukazuje, jak ogromny wpływ miała wojna na życie zwykłych ludzi. Konflikt nie jest tu przedstawiony tylko jako ważna część historii, ale jako coś, co ciągle rani duszę i serca żyjących jeszcze jej świadków. Skrajności te w różnym stopniu dotykają także ich potomków, dla których wojna jest czymś więcej niż tylko wpisem w książce do historii, co odróżnia ich od wielu mieszkańców południa.

Do plusów dzieła należy zaliczyć także nieźle poprowadzoną narrację, która łączy teraźniejszość z retrospekcjami, co pozwala czytelnikowi zrozumieć głębię przeżyć ludzi. Przeplatanie różnych okresów czasowych dodaje historii warstwowości, jednocześnie ukazując, jak przeszłość nieustannie wpływa na teraźniejszość.

Jeśli zaś chodzi o oprawę graficzną, to ta jest tutaj mocno surowa i oszczędna. Ilustracje nie są może na tyle wyraziste, aby mocno przyciągnąć uwagę odbiorcy, ale nie można im odmówić tego, że dobrze współgrają one z tematyką scenariusza. Pomimo graficznej prostoty postacie są pokazane w sposób naturalistyczny z wyraźnym ukazaniem ich emocji i przeżyć.

Przykładowy rysunek komiks Czekanie - recenzja.
Przykładowy rysunek: alejakomiksu.com

Zaserwowana tutaj treść jest więc głęboka, emocjonalna i skłaniająca do wielu refleksji. Komiks Czekanie doskonale wpasowuje się więc w kanon nietuzinkowych lektur wydawnictwa Kultura Gniewu, po które zdecydowanie warto sięgnąć.


Ocena komiksu Czekanie. PLUSY: MINUSY:
Wyraziste emocje. Ciężka tematyka, która nie każdemu będzie musiała przypasować.
Dobrze prowadzona narracja.  
Treści skłaniające do refleksji.
Prosta, ale ładnie prezentująca się oprawa graficzna.

 

Czekanie.
9/10

Ocena:

Czekanie to komiks, który zachwyca swoją prostotą i głębią. Gendry-Kim Keum Suk stworzyła dzieło, które jest jednocześnie piękne i bolesne, pełne cichej nadziei i nieugaszonej tęsknoty. To opowieść o ludziach, którzy nie poddali się nawet w obliczu największej tragedii, oraz o tym, jak ważne jest pamiętanie o przeszłości, aby móc zrozumieć teraźniejszość (co niestety we współczesności nie jest czymś oczywistym).


Komiks do recenzji dostarczyło wydawnictwo Kultura Gniewu. Album można również znaleźć w ofercie Komiksiarnia Katowice.


 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x