Cyd – recenzja komiksu.

Cyd (wydanie zbiorcze) recenzja komiksu

Cyd to komiksowa opowieść o średniowiecznym bohaterze Hiszpanii, Rodrigo Díazy de Vivarze, znanym szerzej jako El Cid. Pozycja ta autorstwa hiszpańskiego mistrza komiksu Antonia Hernándeza Palaciosa pojawiła się na naszym rynku nakładem wydawnictwa Elemental w przykuwającym uwagę zbiorczym wydaniu, gdzie pod twardą obwolutą na czytelników czeka przygoda wymieszana z historią.

Akcja albumu przenosi nas tu do Kastylii roku 1063. Czasu kiedy wojska mauretańskie zajmowały sporą część Hiszpanii, a siły chrześcijan i muzułmanów nieustannie toczyły ze sobą walki. W maju tego roku miała miejsce bitwa pod Grausem, podczas której Kastylijczycy, wspomagani przez wojska Al-Muqtadira, króla Saragossy, walczyli z królem Aragonii Ramiro I, który został zabity w swoim obozie przez tajemniczego zabójcę. O zbrodnię tą podejrzewany jest Sancho, który jednak wszystkiemu zaprzecza. Po krwawej bitwie wyrusza on w podróż po kastylijskiej ziemi, w której towarzyszy mu wierny giermek Rodrigo Diaz de Vivar lepiej znany jako Cid.

Bezsprzecznie mamy tutaj do czynienia z klasyką i to w wielu wymiarach. Sam komiks (wydawany początkowo w odcinkach na początku lat 70.) w ciągu kolejnych lat zyskał uznanie i popularność. Sama treść historii, po którą sięgnął autor, jest zaś jednym z najbardziej rozpoznawalnych średniowiecznych eposów rycerskich półwyspu iberyjskiego. Klasyka ma to do siebie, że z jednej strony ma w sobie coś zachwycającego, z drugiej zaś perspektywa czasu mocno uwydatnia jej wady/niedociągnięcia. Tak też jest w przypadku recenzowanego dzieła, które jednych mocno zaangażuje, drugich zaś może odrzucić.

Palacios przenosi nas tu w okres rekonkwisty, prezentując wiarygodny obraz średniowiecznej Hiszpanii. Kraju, w którym na dworach panuje przepych, a wszędzie dookoła można spotkać brud i nędzę. Siłą komiksu jest więc zaprezentowany świat, w którym nie brakuje emocji i brutalności (w postaci wielu efektownych scen walki). Całkiem nieźle prezentują się tu również bohaterowie, z których każdy jest różnorodny i na swój sposób niepowtarzalny.

Jednakże komiks nie jest pozbawiony wad. Niektórym czytelnikom może przeszkadzać fragmentaryczna i rwana narracja i zbyt szybkie przeskakiwanie pomiędzy wątkami (momentami idzie się wręcz w historii pogubić). Próbę czasu słabo zniosły również dialogi, które są nazbyt teatralne i słabo pasują do komiksowej formy. Dosyć ciężko się je czyta i potrafią być one męczące.

Najmniejszych uwag nie można mieć za to do oprawy graficznej. Nie bez powodu Palacios nazywany jest mistrzem hiszpańskiego komiksu. Słynie on ze swojego dynamicznego stylu, pełnego detali i dbałości o każdy element kadru. Z takimi właśnie rysunkami mamy tu do czynienia. Kolorowe ilustracje przenoszą czytelnika w realia średniowiecznej Hiszpanii, ukazując zarówno rozmach bitew, jak i piękno/brzydotę codziennego życia.

Przykładowa plansza Cyd wydanie zbiorcze - recenzja komiksu.
Przykładowa plansza: www.elemental.pl

Album Cyd jest klasykiem, ale trudno określić go mianem wybitnego. Na pewno jest to dzieło, po które powinni sięgnąć miłośnicy komiksów historycznych, którzy są w stanie przymknąć oko na pewne niedociągnięcia (trudne do zaakceptowania przez wymagającego współczesnego czytelnika).


Ocena komiksu Cyd. PLUSY: MINUSY:
Ciekawe tło historyczne Dialogi.
Rysunki. Rwana fabuła.
   

 

Cyd. Wydanie zbiorcze.
6/10

Ocena:

Poprawna komiksowa adaptacja historii El Cida, hiszpańskiego bohatera narodowego. Średniowieczne klimaty, dopracowana oprawa graficzna i barwne postacie sprawiają, że komiks przyciąga uwagę, ale ma on również swoje pewne dosyć mocno zauważalne wady, które psują odbiór całości.


Album do recenzji dostarczyło wydawnictwo Elemental. Komiks można znaleźć w ofercie BestComics oraz Komiksiarnia Katowice.


 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x