Contrition – recenzja komiksu.

Contrition recenzja komiksu

Co byście poczuli, gdyby w waszym mieście mieszkał były przestępca seksualny? Jak byście zareagowali, gdyby taka osoba zmarła w wyniku wypadku? Poczulibyście współczucie czy może jednak ulgę? Gdzie leży granica przebaczenia takim ludziom, czy można im zaufać i uwierzyć w ich skruchę? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w szalenie ciekawym i oryginalnym komiksie Contrition.

W nowej wrześniowej propozycji wydawnictwo NAGLE prezentuje nam historię o bardzo poważnej i trudnej tematyce. Dającą wiele do myślenia, a na dodatek w kryminalnych klimatach. Contrition opowiada o reporterskim śledztwie, które ma miejsce w związku z rzekomo nieszczęśliwym wypadkiem. W wyniku pożaru spłonął bowiem mieszkaniec tytułowego miasta. Co więcej, to były skazany przestępca seksualny, a ta miejscowość jak się dowiadujemy, skupia takich właśnie ludzi, dając im schronienie i pracę.

Śledztwo prowadzi ambitna pani reporter, która nie przejmuje się tym, że w ten sposób ucierpi jej życie prywatne. Przedkłada możliwość przełomu w karierze nad męża i dziecko. Uważa, że nie miał miejsca zwykły wypadek, a na kolejnych stronach komiksu przyglądamy się, jak przechodzi od jednego tropu do następnego. Oczywiście, czytając jesteśmy podobnego zdania, inaczej ta historia szybko by się skończyła.

Scenariusz autorstwa Carlosa Porteli to prawdziwy majstersztyk. Świetnie buduje klimat i napięcie. To mroczna, ciężka historia, w powolnym tempie odsłaniająca przed nami fragmenty tajemnicy związanej ze wspomnianym pożarem. Nie ma tutaj dużo humoru i w sumie ciężko się temu dziwić. Jest za to refleksja. Jak byście zachowali się, gdyby wasze dziecko ucierpiało na skutek działań drapieżców seksualnych? Czy tolerowalibyście taką osobę w waszym otoczeniu? Czy po okazaniu skruchy i odbyciu kary powinniśmy takiego kogoś traktować normalnie? Te skomplikowane zagadnienia porusza właśnie Contrition.

Ukrywający się pod pseudonimem Keko rysownik komiksu idealnie wprowadza nas w jego atmosferę, balansując między czernią i bielą. Dla niektórych osób ta kolorystyka może wręcz okazać się przytłaczająca. Podobnie jak samą fabułę tak i ilustracje śledzimy z wielką uwagą. Zresztą, sam podział tej historii, jej poszczególne kadry pozwalają nam z każdą stroną coraz bardziej wgłębić się w opisany tu temat, a wręcz poczuć towarzyszące mu emocje.

Contrition recenzja komiksu - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Nagle Comics

Contrition to tytuł wymagający odpowiedniej dojrzałości i powagi czytelnika. Jeśli jednak niestraszne są wam takie opowieści z życia wzięte, dotykające czułych punktów, to po komiks ten musicie koniecznie sięgnąć.


  • Scenarzysta: Carlos Portela
  • Ilustrator: Keko
  • Wydawnictwo: Nagle Comics
  • Format: 210×270 mm
  • Druk: czarno-biały
  • Data wydania: 13 wrzesień 2023

Komiks do znalezienia na CENEO i sklepie wydawnictwa Nagle Comics.


Contrition.
8/10

Ocena:

Ocena komiksu Contrition.Zachwycająca pod względem wizualnym, intrygująca i refleksyjna historia to zdecydowanie pozycja, obok której nie sposób przejść obojętnie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x