Chu – recenzja komiksu.

Chu recenzja komiksu

Fani szybkiej akcji, wyrazistego humoru, charyzmatycznych bohaterów, twórczości Johna Laymana oraz jego serii Chew radujcie się! W ofercie wydawnictwa Mucha Comics można bowiem znaleźć album Chu, w którym to poznajemy losy niezwykłej Saffron Chu (siostry Tony’ego).

Chu jest spin-offem wspomnianej serii Laymana. Akcja albumu (zbiorcze wydanie dziesięciu oryginalnych zeszytów) rozgrywa się w tym samym świecie. Tym razem jednak autor, chcąc zaoferować swoim fanom coś nowego i ciekawego postanowił w całości skupić się na nowym bohaterze. Jest nim Saffron Chu, cyboparka zdolna do odkrywania sekretów innych ludzi, z którymi jada, oraz osoba stojąca po zupełnie przeciwnej stronie barykady niż jej brat. Jest to bowiem złodziejka specjalizująca się w zaawansowanym zwiadzie.

Mamy więc tutaj do czynienia z historią, która zachęca fanów do podążania za nową fabułą, rzucającą nowe spojrzenie na znane uniwersum. Jest to również jednocześnie na tyle „nowa” opowieść, że mogą po nią sięgnąć zupełnie świeży czytelnicy. Autorowi udaje się zachować pewną równowagę, dzięki której komiks ma szansę trafić do dość szerokiego grona odbiorców.

Sam scenariusz bez zbędnego zagłębiania się w dokładniejsze szczegóły fabularne to mieszanka sensacyjnej/kryminalnej akcji i wyrazistego zwariowanego humoru. Obserwując przestępcze poczynania Saffron, widzimy również jak toczy ona walkę (nie zawsze bezpośrednią) ze swoim bratem gliniarzem. Wątek ten napędza widowiskowość komiksu i sprawia, że od lektury trudno jest się oderwać.

Nie wszystko jest tu jednak idealne. Pewnym problemem jest zbyt wielka tajemniczość Chu i piętrzące się wokół niej niedopowiedzenia. Autor na przykład kompletnie nie tłumaczy jej niezwykłej zdolności i większości trzeba się samemu domyślać. Być może jest to jakoś bardziej wyjaśnione w głównej serii (której niestety nie znam). Nowy czytelnik biorący się za lekturę albumu poczuje się więc na samym wstępie historii trochę zagubiony.

Uwag nie można mieć za to do oprawy rysunkowej. Tym razem Layman do współpracy przy swoim dziele zaprosił ilustratora Dana Boultwooda. Artysta postawił tu na przejrzysty, kolorowy na wpół kreskówkowy styl, który doskonale pasuje do samej historii. Styl ten dodatkowo wzmacnia warstwę humorystyczną, podkreśla dialogi Laymana i ugrzecznia pojawiającą się na łamach komiksu przemoc.

Chu recenzja komiksu - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Mucha Comics.

Chu jest więc całkiem przyjemnym i wartym uwagi dziełem, które potrafi zapewnić należytą dawkę rozrywki. Z lektury albumu najbardziej jednak będą zadowoleni fani głównej serii Laymana i to właśnie do nich kierowana jest ta pozycja.


  • Scenarzysta: John Layman
  • Ilustrator: Dan Boultwood
  • Tłumacz: Robert Lipski
  • Wydawnictwo: Mucha Comics
  • Liczba stron: 256
  • Oprawa: twarda
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 15 marzec 2023

Komiks do znalezienia na CENEO oraz sklepie Mucha Comics. Po więcej dobrych komiksów warto zajrzeć również na Komiksiarnia Katowice.


Chu.
7/10

Ocena:

Ocena komiksu Chu.Pozycja zapewniająca sowitą dawkę komiksowej rozrywki pod warunkiem, że nie oczekuje się od niej przysłowiowych „cudów”.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x