Cesarzowa Charlotta tom 1 – recenzja komiksu.

Cesarzowa Charlotta tom 1 recenzja

Cesarzowa Charlotta tom 1 to początek nowej serii historycznej, która pojawiła się w ofercie wydawnictwa Lost in Time. Jak sam tytuł wskazuje, publikacja skupia się na belgijskiej księżniczce, ukochanej córce Leopolda I, która stała się Cesarzową Meksyku. Autorem dzieła jest dobrze znany na naszym rynku scenarzysta Fabien Nury. Czy i tym razem stworzył on tytuł, od którego trudno jest się oderwać?

Akcja albumu rozpoczyna się krótkim wstępem, w którym to młoda bohaterka musi pogodzić się ze śmiercią swojej matki. Kilka kadrów dalej przeskakujemy parę lat do przodu. Nastoletnia Charlotta gotowa jest do zamążpójścia i widzimy jak na wybranka swojego serca, wybiera ona arcyksięcia austriackiego Maksymiliana I. Jest to dla niej początkiem zupełnie nowego etapu życia, który w konsekwencji prowadzi ją do tronu cesarskiego.

Fabien Nury w wielu innych swoich dziełach udowodnił, że potrafi on w niezwykle ciekawy sposób przeplatać wiele równoważnych wątków. Nie inaczej jest w przypadku recenzowanego albumu, który ma czytelnikowi naprawdę wiele do zaoferowania.

Podstawą albumu jest oczywiście wątek historyczny. Do tego elementu komiksu nie można mieć żadnych nawet najmniejszych zastrzeżeń. Autor w angażujący i co najważniejsze bardzo przystępny sposób ukazuje historyczne fakty. Nie boi się on przy tym również poruszać pewnych niepotwierdzonych kwestii, o których historycy dyskutują od bardzo wielu lat (chociażby podejrzenia Maksymiliana o homoseksualizm). Do tego wszystkiego w dobry sposób ukazuje on złożoność świata (otaczającego bohaterów), gdzie nieustannie toczy się wielka polityczna wojna pomiędzy królami i mocarstwami (a ludzie są tylko pionkami na wielkiej planszy).

Jest to jednak tylko jedna część albumu. Obok tego wszystkiego bardzo ważną rolę odgrywa tu również melodramatyczna opowieść o samej księżniczce, która doświadczając różnych trudnych momentów, stopniowo staje się silną, potężną i niezależną kobietą. Obserwowanie jej przemiany nie tylko jest satysfakcjonujące, ale również na część czytelników może wpływać emocjonalnie (co jest dodatkowym atutem scenariusza).

Jedyne, do czego można się przyczepić w scenariuszu to szybkie prześlizgiwanie się przez autora po niektórych wydarzeniach. Żadne komiksowe dzieło nie jest jednak z gumy i musiał on ustawić hierarchię faktów, na których mocniej się skupi i takich, o których tylko wspomni.

Silną stroną komiksu jest również jego oprawa graficzna. Rysunki Matthieu Bonhomme’a można określić mianem kompletnych. Mocno nawiązują one do dziedzictwa komiksów francusko-belgijskich, co fanom takich dzieł powinno się bardzo spodobać. Artysta dba o szczegóły swoich prac, umieszczając w nich sporo drobnych historycznych smaczków (pogłębiających sceny), jednocześnie nie zapominając o wyrazistej prezentacji postaci. Nie stroni on tu również od pewnej brutalności czy pikanterii (nagość).

Cesarzowa Charlotta tom 1 recenzja komiksu - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Lost in Time.

Cesarzowa Charlotta tom 1 (rodzime wydanie zbiera dwa pierwsze tomy serii) jest więc wyśmienitym początkiem dramatyczno-historycznej serii, na którą zdecydowanie warto zwrócić uwagę. Fani gatunku z tytułu powinni być zachwyceni.


  • Scenarzysta: Fabien Nury
  • Ilustrator: Matthieu Bonhomme
  • Tłumacz: Jakub Syty
  • Wydawnictwo: Lost in Time
  • Seria: Cesarzowa Charlotta
  • Format: 240×320 mm
  • Liczba stron: 144
  • Oprawa: twarda
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 29 lipiec 2023

Komiks do kupienia na CENEO, Komiksiarnia Katowice oraz sklepie wydawnictwa Lost in Time.


Cesarzowa Charlotta. Tom 1.
9.5/10

Ocena:

Ocena Cesarzowa Charlotta tom 1.Kolejne wyśmienite dzieło, w którym Fabien Nury udowadnia, że jest wybitnym komiksowym scenarzystą umiejącym kreślić niesamowicie wciągające historie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x