Komiks Joker: Świat to kolejna pozycja z serii DC, która pojawiła się w ofercie Egmontu. Album ten stanowi szerokie spojrzenie na ikonicznego przeciwnika Batmana z perspektywy różnych artystów. Czy po zakończonej lekturze tego tytułu czytelnik będzie uśmiechał się równie szeroko jak główny antybohater? Pora się o tym przekonać.
Album Joker: Świat jak zostało wspomniane we wstępie, nie jest jednolitym dziełem, a zbiorem trzynastu krótkich historii, za które odpowiadają twórcy (scenariusz i rysunki) z trzynastu różnych krajów. Książę Zbrodni adaptowany jest tu przez autorów z takich państw jak: Hiszpania, Niemcy, Włochy, Brazylia, Meksyk, Czechy, Turcja, Japonia, Korea, Kamerun, Polska, Argentyna, USA. Taka struktura sprawia, że każdy rozdział jest nowym i odmiennym spojrzeniem na mitologię Jokera, w której różni bohaterowie i złoczyńcy widzą go z innej perspektywy.
Komiks pokazuje, jak Joker oddziałuje na świat i na inne postacie z uniwersum. Każda opowieść przedstawia odmienne oblicze tego antybohatera – jego brutalność, szaleństwo i niezwykłą przenikliwość. Ponadto twórcy zatrudnieni do tego projektu starają się również dopasować go do klimatu swojego kraju.
Każda historia to osobne, zamknięte opowiadanie, w którym Joker staje się symbolem chaosu i anarchii. Dzięki temu czytelnik ma okazję zobaczyć, jak ten sam motyw szaleństwa jest interpretowany w różnych kulturach. Decydując się sięgnąć po ten album, trzeba jednak brać pod uwagę jego pewne niedociągnięcia. Zaserwowane tutaj scenariusze są dosyć krótkie, a przez to nie ma co liczyć na nadmierną głębię bohaterów czy świata przedstawionego. Całość opiera się tu głównie na wartkiej akcji wymieszanej z odrobiną dramatyzmu i szczyptą humoru (całkiem niezłego). Najciekawiej pod tym względem wypada moim zdaniem praca Felipe Castilho (Brazylia) najsłabiej zaś scenariusz Inpyo Jeona (Korea Południowa).
Podobnie wygląda to w przypadku oprawy graficznej poszczególnych historii. Każdy rozdział to także odmienny wizualny styl. Są tu zarówno klasyczne ilustracje przypominające superbohaterską klasykę z lat 80. i 90., jak i bardziej eksperymentalne grafiki. Ten miks sprawia, że czytelnik może przeżywać każdą historię w innym tonie. Najciekawiej moim zdaniem prezentuje się tu wersja turecka i japońska, najmniej zaś do gustu przypadły mi rysunki Włoskiego twórcy.
Joker: Świat nie jest więc dziełem wybitnym, ale na tyle ciekawym i wyróżniającym się, że fani uniwersum DC powinni po ten tytuł sięgnąć i raczej będą się przy nim dobrze bawić.
PLUSY: | MINUSY: | |
Ciekawy klimat poszczególnych historii. | Historie są dosyć krótkie i nastawione głównie na akcję. | |
Różne spojrzenia na znanego antybohatera. | ||
Różnorodne rysunki. |
Joker: Świat.
Ocena:
Dobrze zrealizowana komiksowa antologia. Pozycja, która z pewnością zadowoli fanów uniwersum DC. Sprawdzi się ona również w przypadku nowych czytelników, pod warunkiem że nie będą oni od albumu oczekiwać niczego nadzwyczajnego.
Album do recenzji dostarczyło wydawnictwo Egmont. Komiks można również znaleźć w ofercie Komiksiarnia Katowice.