Komiksowy fantazyjny Świat Akwilonu rozrasta się o kolejne tytuły. Tym razem jest to album Orki i gobliny tom 3, w którym ponownie powędrujemy na daleką północ, gdzie na podróżnych czeka naprawdę wiele różnorakich niebezpieczeństw.
W serii Orki i gobliny po Turuku i Mythcie przyszła pora na kolejnego bohatera, który zajmuje centralny punkt historii. Jest nim ork Gri’im, doświadczony wojownik, który po wielu latach powraca w rodzinne strony. Celem tej wyprawy jest rozprawienie się ze swoją przeszłością i realizacja złożonej niegdyś obietnicy. Na mroźnych ostępach północy, napotyka on ludzką wyprawę poszukiwaczy złóż naturalnych. Ludzie nieświadomi są tego, że miejsce to skrywa przedwieczne zło, które tylko czeka na nowe ofiary. Tym sposobem orczy wojownik znajdzie się pośrodku pewnych wydarzeń, w których będzie musiał on kolejny raz zademonstrować swoje zdolności bojowe.
Scenarzysta Nicolas Jarry serwuje nam tu historię opartą na pewnych sprawdzonych gatunkowych schematach. Fabuła nie jest więc jakoś nadmiernie oryginalna, sięgając po wątki zdrady i zemsty, stanowiące główną oś opowieści. Nie należy jednak uznawać tego za wadę tytułu, tym bardziej że ta garść sprawdzonych treści nadal mocno angażuje czytelnika i zapewnia mu solidną fantazyjną rozrywkę.
Do tego wszystkiego nieodzownym elementem scenariusza jest tu wszechobecny mrok i bezkompromisowa dawka brutalności. Twórca łączy to z delikatną dawką humoru przejawiającego się w głównie w niektórych dialogach i bezpośrednich refleksjach Gri’ima.
Największym wyróżnikiem komiksu jest jednak bardzo ciekawa i wielce złożona postać tytułowego orka. Znacząco odbiega on od pewnych przyjętych gatunkowych schematów (nawet swoich poprzedników z serii). Nie jest on przedstawiony tylko jako brutalna i trudna do okiełznania siła żądna krwi. Jest on bohaterem naznaczonym traumatyczną przeszłością, z bardzo dużym poczuciem sprawiedliwości i uczciwości. Zdarzają mu się jednak momenty, kiedy pierwotna siła bierze nad nim władanie, a wtedy krew leje się tu strumieniami. Dzięki temu jest on jeszcze bardziej interesujący, gdyż nigdy nie można być pewnym, jak zachowa się on w danej sytuacji.
Obok tego na 60 stronach autorowi udało się również poruszyć kilka innych ciekawych wątków pobocznych. Nie są one jakoś specjalnie głębokie, ale i tak rozbudowują świat, przedstawiając fanowi cyklu pewne drobne szczegóły fabularne znane z innych tomów/serii.
Jeśli zaś chodzi o rysunki to Stéphane Créty, dba o ich należytą prezencję mającą bezpośredni wpływ na klimat albumu. Najlepiej artysta radzi sobie z kadrami ukazującymi uroki mroźnej północy oraz naprawdę mocno brutalnymi scenami walk. Troszeczkę słabiej prezentują się jego projekty postaci, dotyczy to głównie kilku scen, gdzie mimika bohaterów jest trochę przekombinowana.
Świat Akwilonu: Orki i gobliny tom 3 to więc nic innego jak przyjemna w odbiorze dawka komiksowego fantasy, którą można polecić fanowi gatunku niestroniącemu od wyrazistej brutalności.
- Scenarzysta: Nicolas Jarry
- Ilustrator: Stéphane Créty
- Tłumacz: Maria Mosiewicz
- Wydawnictwo: Egmont
- Format: 215×290 mm
- Liczba stron: 64
- Oprawa: miękka
- Druk: kolor
- Data wydania: 20 marzec 2024
Komiks do recenzji dostarczyło wydawnictwo Egmont. Album można również znaleźć w ofercie Komiksiarnia Katowice.
PLUSY: | MINUSY: | |
Mocna brutalna dawka fantasy. | Historii brakuje trochę oryginalności. | |
Ciekawy główny bohater. | Niektóre rysunki twarzy postaci nie są najlepiej dopracowane. | |
Nieźle poprowadzone niektóre wątki poboczne. |
Świat Akwilonu: Orki i gobliny tom 3.
Ocena:
Prosta, ale przyjemna w odbiorze dawka mocnej, mrocznej i brutalnej fantastyki z ciekawym i wielce niejednoznacznym głównym bohaterem.