Parker tom 2 – recenzja komiksu.

Parker tom 2  recenzja

Gęsty dym papierosowy, w tle słychać dźwięki trąbki i saksofonu, a gdzieś z oddali wyłania się on. Wysoki, silny, o mocno zarysowanej twarzy i sylwetce. Twardy mężczyzna, który wie czego chce i dąży do celu po trupach. Taki jest Parker i w takiej postaci zakochałem się w tym roku. W końcu przyszła pora na kolejną porcję jego historii w komiksowym wydaniu. Poznajemy je w drugim tomie niezwykłej edycji martini od wydawnictwa Nagle Comics.

Na album Parker tom 2 składają się trzy historie: Łup, Śmiertelna pułapka, Jutro, jutro i znów jutro. Do tego fani zostali obdarowani 80 stronami dodatków. Wśród nich znalazły się szkice postaci, niewykorzystane sceny, ilustracje oraz tytułowe strony poszczególnych opowieści. Co więcej, mamy tu również rozdział poświęcony wspomnieniom Darwyna Cooke’a przez autorów, którzy z nim współpracowali. Dużo komiksowego dobra dla największych miłośników historii obrazkowych.

Wielkie skoki, ucieczka przed mundurowymi i wejście w drogę kryminalistom. Takie oto historie są tym razem udziałem tytułowego bohatera. Po raz kolejny możemy zachwycać się narracją, idealnym rozpisaniem opowieści i poszczególnych paneli oraz stylowymi ilustracjami. Tak łatwo i przyjemnie wczuwamy się w te historie, że błyskawicznie zapominamy o całym bożym świecie, przenosząc się do lat 60. XX w.

Perełką w tym tomie Parkera jest Łup. Już niejedną historię o zorganizowaniu wielkiego skoku miałem okazję zobaczyć, a tę zdecydowanie umieszczam w ścisłej czołówce. Jest po prostu świetnie rozplanowana. Nie ma w niej miejsca na żadne pomyłki, dziury logiczne itp. Uwielbiam to, że nie potrzeba tu całego zalewu słów byśmy przez opowieść płynęli. Ten umiar działa tutaj doskonale, a same ilustracje bardzo mocno oddziałują na wyobraźnię czytelnika.

Bardzo ciekawe jest również opowiadanie Jutro, jutro i znów jutro. Ciekawe przede wszystkim ze względu na fakt, że jej głównym bohaterem nie jest Parker. Jest nim jeden z jego kryminalnych partnerów, przystojny, charyzmatyczny i wyluzowany Grofield. Historia kręci się jednak wokół Parkera, o którym z wielką dozą nostalgii wspomina bohater tej historii. Interesujące jest również to, że to zupełnie oryginalna opowieść osadzona w uniwersum wykreowanym na kartach książek Donalda Westlake’a. Stanowi ona hołd dla niego oraz dla zmarłego już autora komiksu Darwyna Cooke’a.

Parker tom 2 recenzja - przykładowy rysunek.

Lektura Parker tom 2 tylko utwierdziła mnie w przekonaniu, że w tym roku nie pojawił się na polskim rynku bardziej stylowy komiks. I bardziej zapadający w pamięć bohater. Jest w nim coś magnetycznego. Grubo ponad 200 stron historii, a czytelnik zanurza się w nich i po chwili nie chce już opuścić tego świata. A przecież to jest świat pełen niedoskonałości, którym rządzą twardzi, często bezlitośni ludzie. Jedyne czego można żałować to fakt, że kolejne historie będziemy musieli już opowiedzieć sobie sami.


  • Scenarzysta: Darwyn Cooke, Richard Stark
  • Ilustrator: Darwyn Cooke
  • Wydawnictwo: Nagle Comics
  • Format: 211×305 mm
  • Liczba stron: 332
  • Oprawa: twarda w obwolucie
  • Papier: offset
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 1 grudzień 2023

Komiks do znalezienia na CENEO oraz sklepie wydawnictwa Nagle Comics. Więcej dobrych komiksów znajdziecie na Komiksiarnia Katowice.


Parker tom 2.
9/10

Ocena:

Ocena komiksu Parker tom 2.Świat kryminalistów pokazany w wielu barwach i słowach, w oryginalnym stylu i z jedynym w swoim rodzaju bohaterem. To właśnie jest Parker.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x