Recenzja komiksu – Liga Niezwykłych Dżentelmenów tom 2.

Liga Niezwykłych Dżentelmenów tom 2 recenzja

Wartka akcja, wciągająca przygoda, niesamowici bohaterowie, liczne kulturowe nawiązania i masa nietuzinkowej fabuły. Tak prezentowała się pierwsza część kultowej serii Alana Moore’a. Czy na podobnym poziomie stoi album Liga Niezwykłych Dżentelmenów tom 2?

Ciekawa i zaskakująca fabuła pierwszego tomu nie kryła swoich mocnych inspiracji dziełami Julesa Verne’a i Sir Arthura Conan Doyle’a. W tomie drugim fani klasycznej brytyjskiej literatury również nie będą mieć powodów do narzekania i dosłownie każda strona komiksu będzie odsłaniać przed nimi jakieś inspiracje. Motywem przewodnim na pewno jest tu Herbert George Wells i jego kultowe dzieło Wojna Światów.

Liga Niezwykłych Dżentelmenów tom 2 recenzja grafika 1
Przykładowe plansze: Egmont Polska.

Londyn i jego mieszkańcy nie mieli bowiem zbyt wiele czasu na odpoczynek i odbudowę zniszczeń po wydarzeniach z końcówki pierwszego tomu. Nagle niespodziewanie na ziemię zaczęły bowiem spadać z kosmosu tajemnicze kapsuły. W nich dosyć przerażające i na pewno nie pokojowo nastawione istoty prosto z Marsa. W takiej sytuacji korona musi ponownie liczyć na pomysłowość i poświęcenie członków Niezwykłej Ligi. Każdy z bohaterów będzie miał ważne zadanie do wykonania, od którego zależy nie tylko ich własny los, ale również przyszłość całej monarchii i jej mieszkańców.

Drugi tom serii można śmiało podsumować słowami: bigger, better, stronger. Jeszcze więcej akcji, jeszcze więcej przygody, jeszcze więcej humoru i jeszcze więcej dramatu. Oczywiście twórca sięga tu po podobne pomysły jak w tomie pierwszym, a podstawę historii opiera na kultowych dziełach literackich. Jednocześnie pokazuje on jednak, że w jego głowie drzemie cała masa świetnych pomysłów. Na kolejnych stronach komiksu nie brakuje więc masy bardzo dobrej oryginalnej treści, która cały czas potrafi zachwycać.

Kolejną zaletą drugiej części serii jest poświęcenie większej ilości miejsca nietuzinkowym bohaterom. Postacie z każdym kolejnym rozdziałem coraz bardziej ewoluują. Zmienia się ich zachowanie, relacje pomiędzy nimi, sposób postrzegania świata i motywacje, jakimi do tej pory się kierowali. Na szczególne uznanie zasługuje wątek Edwarda Hyde’a, który porusza zaskakująco głębokie treści (ale o tym każdy będzie musiał przekonać się samemu).

Jeżeli to dla kogoś ciągle za mało interesującej, angażującej i złożonej treści, to kolejny raz będzie miał on okazję odkrywać na przeczytanych stronach zawarte tu alegorie świata rzeczywistego. Począwszy od polityki, przez niebezpieczny imperializm, kończąc na jeszcze bardziej dramatycznych/trudnych treściach (np. rasizm, seksualność).

Najmniejszego powodu nie ma również do narzekania, jeśli chodzi o oprawę graficzną. Rysunki kolejny raz są idealnym dopełnieniem niezwykłej fabuły. Ich mocno kolorowa forma ciekawie kontrastuje z niektórymi scenariuszowymi wydarzeniami, potrafi ona jednak również w niektórych momentach być bardziej mroczna/stonowana. Na plus wydania zaliczyć należy również umieszczony na końcu albumu Nowy Almanach Podróżniczy. Ten solidny kawałek prozy zabiera czytelnika w podróż po różnych zakątkach świata, tak aby mógł on jeszcze lepiej poznać losy bohaterów. Nie brakuje tu oczywiście iście gargantuicznej ilości nawiązań do innych dzieł czy też świata nauki. Nie wspominając już o gratisie w postaci dołączonej gry planszowej.

Krótko podsumowując: album Liga Niezwykłych Dżentelmenów tom 2 jest wspaniałą kontynuacją wspaniałej serii, która powinna zostać przeczytana przez każdego miłośnika dobrego komiksu.


  • Scenarzysta: Alan Moore
  • Ilustrator: Kevin O’Neill
  • Tłumacz: Paulina Braiter
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Format: 170×260 mm
  • Liczba stron: 224
  • Oprawa: twarda
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor

Komiksiarnia Dobra popkultura

Liga Niezwykłych Dżentelmenów. Tom 2.
10/10

Ocena:

Jeszcze większa dawka wspaniałej komiksowej rozrywki, która powinna zachwycić każdego fana dobrego komiksu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x