W0rldtr33 tom 1 – recenzja komiksu.

W0rldtr33 tom 1 recenzja

Myśleliście kiedyś co się stanie, gdy sztuczna inteligencja sprzeciwi się człowiekowi? W popkulturze ten temat był już niejednokrotnie poruszany. Najlepszym tego przykładem są filmy Matrix i Terminator. Nawet w mediach co jakiś czas mówi się o postępie w rozwoju AI, czasami strasząc nas jego konsekwencjami. Kolejną interesującą choć przerażającą wizję wymknięcia się technologii z ludzkich rąk znajdziecie w nowym komiksie W0rldtr33 tom 1.

W młodości Gabriel odkrył coś dziwnego, a zarazem interesującego i przyciągającego. Była to dziwna struktura internetowa, jeśli można tak to nazwać. Wraz z grupką przyjaciół postanowił się jej przyjrzeć, w tym celu tworząc forum pod nazwą W0rldtr33. Ten wirtualny byt okazał się być bardzo niebezpieczny, ale bohaterowi z pomocą jego kolegów udało się go unieszkodliwić. Przynajmniej tak mu się wydawało. Po latach zagrożenie powraca, a grupa musi spotkać się ponownie by stawić mu czoła.

Śmierć, chaos i zniszczenie. Taka oto przerażająca wizja wydziera się z kart komiksu W0rldtr33. Od samego początku czujemy klimat tajemnicy i zdajemy sobie sprawę, że przed nami rozwija się niebezpieczne rozgrywka. To naprawdę fascynujące, a jednocześnie przerażające, gdy dzieło ludzkich rąk wymyka się spod kontroli. Choć taki obrazek uwieczniono w wielu filmach, serialach czy komiksach, to scenariusz autorstwa Jamesa Tyniona IV naprawdę wciąga i wydaje się bardzo rzeczywisty.

Choć jest to bardzo świeży komiks, wydany w USA raptem w 2023 r., to styl i kreska Fernando Blanco przywodzi mi na myśl tytuły lat 90. W pozytywnym znaczeniu. Z jednej strony czujemy dzięki temu wspomniany przeze mnie klimat, a z drugiej postaci wydają się mieć więcej charakteru, fabuła staje się wiarygodniejsza. Powodują to pewne wizualne niedostatki czy ubytki, a może po prostu niedoskonałości, które nadają pierwszemu tomowi W0rldtr33 oryginalności.

Fabuła zdaje się zmierzać w określonym kierunku. Przyjaciele z przeszłości, dziś w zupełnie innym miejscu w życiu niż przed dwudziestu laty ponownie się spotykają. Nie można jednak powiedzieć, że między Gabrielem a resztą panowały ciepłe relacje. Świetnie rozpisał to Tynion, który do tej fantastycznej historii przemyca mnóstwo normalności i przyziemności. Z drugiej strony, mamy tutaj mnóstwo niespodzianek i zwrotów akcji. Nikt nie jest bezpieczny i rodem z Gry o tron postacie mogą zginąć w każdej chwili.

W0rldtr33 tom 1 recenzja - przykładowy rysunek.
Przykładowe rysunki: Nagle Comics.

Za sprawą tajemniczej siły z odmętów siły, na kartach komiksu widzimy wiele niepokojących, brutalnych i po prostu strasznych obrazów. Uderzają nagle i z wielką siłą tak w bohaterów, jak i w czytelnika. Między innymi dlatego W0rldtr33 tom 1 zostaje z nami na długo po lekturze pierwszego tomu. Ma się poczucie, że jest to bardzo przemyślana historia, a jednocześnie, że to dopiero wstęp i naprawdę wstrząsające i ryjące banię wydarzenia dopiero przed nami. Dawno nie czytałem tak absorbującego tytułu, takiego, który daje do myślenia i wyciąga z człowieka mnóstwo różnych emocji.


  • Scenarzysta: James Tynion IV
  • Ilustrator: Fernando Blanco, Jordie Bellaire
  • Tłumacz: Paweł Bulski
  • Wydawnictwo: Nagle Comics
  • Format: 170×260 mm
  • Liczba stron: 168
  • Oprawa: miękka
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 22 marzec 2024

Komiks do recenzji dostarczyło wydawnictwo Nagle Comics. Więcej ciekawych komiksów można znaleźć w ofercie Komiksiarnia Katowice.


Ocena komiksu W0rldtr33 tom 1. PLUSY: MINUSY:
Strona wizualna oszałamia. Pewne powtarzalne wątki z innych dzieł.
Świetnie skonstruowana fabuła. Jedynie dla dojrzałego czytelnika.
Interesujące historie poszczególnych bohaterów.  

 

W0rldtr33 tom 1.
8/10

Ocena:

Jeśli szukacie komiksu, który wytarga wami na wszystkie strony i od którego nie będziecie mogli się oderwać, to trafiliście pod właściwy adres.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x