Superman Action Comics: tom 2 Arena – recenzja komiksu.

Superman Action Comics: tom 2 Arena recenzja komiksu

Scenarzysta Phillip Kennedy Johnson ponownie pojawia się w ofercie wydawnictwa Egmont. Tym razem jego zdolności możemy prześledzić w albumie Superman Action Comics: tom 2 Arena, w którym to tytułowy heros będzie musiał walczyć o przetrwanie.

Album przenosi nas do Świata Wojny, gdzie Superman i członkowie ekipy Authority wybrali się, aby uwolnić ciemiężonych tam mieszkańców. Miejscem tym rządzi silny i brutalny Mongul, który na pewno nie ma zamiaru łatwo oddać władzy. Doskonale zdaje on sobie sprawę z obecności herosów i ich misji, co ma zamiar wykorzystać na swoją korzyść. Kal-El i jego towarzysze muszą więc stawić czoła naprawdę wielu niebezpiecznym wyzwaniom. Jednym z nich jest tytułowa Arena, z która była świadkiem śmierci wielu potężnych wojowników.

Jak na album z serii Action Comics przystało, na pewno nie brakuje tu mocnej akcji. Dynamika wydarzeń jest dosyć duża, co powinno przyciągnąć uwagę czytelnika. Johnson ponadto stopniowo odkrywa kolejne elementy historii, starając się podtrzymać odbiorcę w napięciu. Sceny walki są widowiskowe, a jednocześnie brutalne i bezwzględne.

Niestety, ale na powyższym akapicie można zakończyć wymienianie zalet recenzowanego komiksu. W przeciwieństwie do poprzedniej odsłony jest on bowiem wyraźnie słabiej dopracowany scenariuszowo.

Główna oś opowieści, czyli konflikt Supermana i Mongula z każdą kolejną przeczytaną stroną wydaje się być coraz bardziej sztucznie pompowany. Sami bohaterowie są tu strasznie sztampowi w swoich rolach, a dręczące ich wewnętrzne rozterki mocno nijakie. Bardzo przeciętnie autorowi wychodzi również poruszanie tu wielu kwestii moralnych. Wątki te często wydają się wepchnięte do samej akcji na siłę i tak naprawdę niczego specjalnie nie wnoszą one do historii (z kilkoma drobnymi wyjątkami).

Z odmętów głębokiej przeciętności komiks ratuje jego oprawa graficzna. Za rysunki odpowiada tu piątka artystów i każdy z nich wykonał naprawdę solidny kawał pracy. Świetnie udaje im się oddać brutalny i mroczny klimat areny, dzięki czemu sam scenariusz prezentuje się odrobinę lepiej.

Superman Action Comics: tom 2 Arena recenzja - przykładowy rysunek.
Przykładowe rysunki: Egmont Polska.

Nie zmienia to jednak faktu, że Superman Action Comics: tom 2 Arena jest albumem mocno przeciętnym i kierowanym raczej tylko do największych fanów Człowieka ze Stali.


  • Scenarzysta: Phillip Kennedy Johnson
  • Ilustrator: Miguel Mendonça, Daniel Sampere, Riccardo Federici
  • Tłumacz: Tomasz Sidorkiewicz
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Format: 167×255 mm
  • Liczba stron: 240
  • Oprawa: miękka w obwolucie
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 6 marzec 2024

Komiks do recenzji dostarczyło wydawnictwo Egmont. Album można również znaleźć w ofercie Komiksiarnia Katowice.


Ocena komiksu Superman Action Comics: tom 2 Arena PLUSY: MINUSY:
Widowiskowa akcja. Przeciętne nakreśleni bohaterowie.
Ładne i klimatyczne rysunki. Słabe poboczne wątki oraz przeciętnie prowadzony wątek główny.
  Zbyt wiele niepotrzebnie przegadanych scen.

 

Superman Action Comics: tom 2 Arena.
6.5/10

Ocena:

Chwila intensywnej poprawnej superbohaterskiej widowiskowości z odrobiną mroku, od której można jednak wymagać o wiele więcej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x