Czy można połączyć życie superbohatera i miłość? Co się stanie, gdy uczucie stanie się dla herosa naprawdę wielkim wyzwaniem? Odpowiedzi na te pytania stara się nam dać Jeph Loeb w albumie Spider-Man: Niebieski. Pora więc sprawdzić, czy odpowiedzi te są satysfakcjonujące dla czytelnika.
Album Spider-Man: Niebieski w pewnym uproszczeniu można określić mianem melancholijnej podróży Jepha Loebo przez nastoletnie życie Petera Parker’a. Twórca prezentuje nam tutaj czasy kiedy to Peter borykał się z wieloma problemami wieku dorastania i coraz lepiej poznawał swoje alter-ego (pajęczego bohatera). Autor największą uwagę skupia tu zwłaszcza na kluczowych dla scenariusza relacjach Petera z Gwen Stacy i Mary Jane Watson. Stara się on dość szczegółowo oddać złożonych uczuć młodych ludzi, które na zawsze naznaczyły życie człowieka-pająka. Dzięki retrospekcjom i przemyśleniom głównego bohatera czytelnik ma tu także okazję zagłębić się w jego emocjonalny świat, zrozumieć jego wybory i przeżywać wraz z nim wzloty i upadki.
Jeph Loeb przedstawia nam tutaj więc przede wszystkim historię pełną emocji i nostalgii, skupioną wokół trójki wymienionych powyżej bohaterów. Scenariusz może więc zaskoczyć co niektórych oryginalnym podejściem do superbohaterskiej otoczki, gdzie większe znaczenie mają emocje, pewna doza dramatyzmu i dużo nastoletnich kłopotów niż sama akcja. Tej tutaj nie brakuje, ale rozgrywa się ona gdzieś na drugim a czasem i trzecim planie, ustępując miejsca „miłosnej opowieści”.
Ma to niestety również pewne swoje mocno zauważalne wady. Po pierwsze komiks toczy się w stosunkowo wolnym (jak na dzieło superbohaterskie) tempie. Same zaprezentowane tu wydarzenia są ponadto łatwe do przewidzenia. Mocne skupienie się na nastoletniej miłości i problemach może być ponadto trochę nudnawe dla niektórych starszych odbiorców.
Nikt (niezależnie od wieku) na pewno nie ma tu jednak powodu narzekania na oprawę graficzną. Tim Sale wykonał tu bowiem kawał solidnej pracy, a jego rysunki są bardzo dużym atutem albumu. Jego prace są szczegółowe, a kolorystyka doskonale oddaje klimat poszczególnych scen. Artysta z dużą dbałością odtworzył klimat lat młodości Parkera, co jeszcze bardziej potęguje nostalgiczny charakter komiksu. Dobrze radzi on sobie także z dynamicznymi scenami, które mają w sobie odpowiednią dynamikę.
Spider-Man: Niebieski to więc pozycja dobra, ale skierowana raczej do nastoletnich czytelników, którzy chcą lepiej poznać przeszłość człowieka-pająka niż doświadczonych fanów tego bohatera. Starsi czytelnicy z pewnością znajdą coś ciekawszego i lepszego w tym uniwersum.
PLUSY: | MINUSY: | |
|
|
|
|
|
|
|
|
Spider-Man: Niebieski.
Ocena:
Melancholijna opowieść o miłości, stracie i upływającym czasie, w której akcja jest tylko drobnym dodatkiem. Nie jest to arcydzieło, ale nastoletni miłośnicy człowieka-pająka powinni być zadowoleni z tego tytułu.
Album do recenzji dostarczyło wydawnictwo Mucha Comics.
Komiks można znaleźć również na Ceneo. Inne tytuły tego wydawnictwa dostępne są także w ofercie Komiksiarnia Katowice.