Smoki, wojownicy, magia – recenzja mangi Ragna Crimson #1

Ragna Crimson #1 recenzja

Ragna Crimson #1 to początek nowej serii „dark fantasy” na naszym rynku. Pozycja, w której widowiskowość miesza się z kilkoma ciekawymi pomysłami. Czy seria ma szansę podbić serca fanów i stać się topowym tytułem?

Akcja mangi przenosi nas do fantazyjnego świata, gdzie ludzie muszą sobie radzić z zagrożeniem ze strony smoków. Na potężne bestie polują wyszkoleni do tego łowcy, którzy starają się zapewnić ludziom bezpieczeństwo. Jednym z nich jest tytułowy Ragna. Chłopak pomimo swoich starań i ciężkiego treningu, nie może się określić mianem najlepszego. Wiele mu brakuje do topowych wojowników, do których na pewno należy jego niezwykła towarzyszka Leo. Mocno niepozorna dziewczyna, która jest w stanie pokonać każdego smoka na jej drodze. Ragna głównie dba o jej przyziemne potrzeby, co noc będąc dręczonym przez koszmary, w których widzi on śmierć towarzyszki i swoją bezradność. Wszystko zmienia się pewnego dnia kiedy miasto, w którym przebywają zostanie zaatakowane przez potężną bestię. Pewne wydarzenie sprawi, że uwolni się potencjał Ragny, którego celem stanie się pozbycie wszystkich smoków ze świata. Ma to jednak swoją dość wysoką cenę, którą będzie musiał on zapłacić.

Ragna Crimson #1 recenzja - grafika 1

Historia rozpoczyna się bardzo klasycznie. Fantazyjny świat, smoki, słaby bohater pragnący potężnej mocy, aby ratować innych. Nic nie wskazuje na to, aby tytuł mógł czymś zaskoczyć i zachwycić czytelnika. Wystarczy jednak przebrnąć przez prolog ukazujący zarys świata i relacje bohatera z Leo, aby fabuła nabrała znaczącego tempa.

Scenariusz nie tylko nabiera swoistej głębi, ale również zaczyna być dla czytelnika mocno intrygujący. Przewracając kolejne strony, widzimy znaczący rozwój „słabego bohatera”. Samo w sobie nie jest to niczym nowym (motyw znany z wielu innych tytułów). Tutaj jednak twórca ewolucję tą podaje w ciekawej otoczce z ogromnym potencjałem na przyszłość. Wartością dodaną tytułu jest również niezły klimat. Prosta fantazyjna historia szybko zaczyna robić się o wiele bardziej „mroczna”, co z pewnością powinni docenić fani dark fantasy.

Sięgając po dzieło tego typu, wielu odbiorców oczekuje również solidnej dawki widowiskowości. Pod tym względem tytułowi nie można niczego zarzucić. Sceny walk niemal od samego początku są pokazane z wielką dbałością o ich dynamikę i szczegółowość.

Bardzo duża w tym zasługa świetnej oprawy graficznej. Manga dzieli się na dwie wizualne strony. Jasną i wyrafinowaną pokazującą bohaterów, świat i bardziej spokojne momenty oraz mroczną, krwawą i ociekającą śmiercią, kiedy dochodzi do starć z przeciwnikami.

Na podstawie pierwszego tomu ciężko wyrokować jak będzie prezentować się cała seria. Na chwilę obecną Ragna Crimson #1 jest jednak bardzo ciekawym kąskiem dla każdego fana fantastyki, który szuka czegoś nowego do przeczytania.


  • Scenarzysta: Daiki Kobayashi
  • Ilustrator: Daiki Kobayashi
  • Wydawnictwo: Studio JG
  • Format: 148×210 mm
  • Oprawa: miękka
  • Papier: offset
  • Druk: czarno-biały

Komiksiarnia Dobra popkultura

Ragna Crimson. Tom 1.
8.5/10

Ocena:

Ciekawy początek klimatycznej historii dark fantasy, która może sporo namieszać na rynku i podbić serca wielu miłośników tego gatunku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x