Partyzanckie życie – recenzja książki Mróz, głód i wszy. Życie codzienne Wyklętych

Życie codzienne Wyklętych - recenzja książki

Życie i funkcjonowanie Żołnierzy Wyklętych to nie tylko walka z wrogiem i wielka wiara w lepszą przyszłość we własnym wolnym kraju. To również masa trywialnych problemów, z którymi musieli się oni borykać, aby przetrwać w niegościnnym otoczeniu. Jeśli więc kogoś interesuje taka tematyka, to z całą pewnością powinien zwrócić uwagę na książkę Mróz, głód i wszy. Życie codzienne Wyklętych.

Ostatnie kilka/kilkanaście lat obfitowało w naprawdę liczną porcję badań historycznych dotyczących Żołnierzy Wyklętych. Masa odkrytych nowych dokumentów/śladów stała się podstawą do naprawdę licznych opracowań. Opisy działania antykomunistycznego podziemia są obiektem przeróżnych dyskursów historycznych, wywołując w społeczeństwie różnorakie emocje. Na temat konkretnych akcji/działań podejmowanych przez dane grupy wiemy więc całkiem sporo. Stosunkowo mało jest jednak wartościowych materiałów, które skupiałyby się na samym „życiu” żołnierzy i próbie przetrwania przez nich każdego kolejnego dnia.

To właśnie taka tematyka stała się podstawą książki autorstwa Stanisława Płużańskiego. Autor stara się tutaj skonfrontować czytelnika z masą codziennych problemów żołnierzy, które dla kogoś współczesnego mogą wydawać się dość trywialne. Całość treści opiera się zarówno na licznych materiałach pisanych, historycznych opracowaniach IPN, nowo odkrytych dokumentach oraz wywiadach z czternastką kombatantów (którzy chyba są najlepszym źródłem wiedzy na temat życia Wyklętych).

Książka składa się z dziesięciu rozdziałów, poruszających różnorakie kwestie psychologiczno-społeczne. Na samym wstępie autor przygotował krótkie, ale treściwe wprowadzenie, pozwalające na zapoznanie się z ogólnym zarysem oddziałów partyzanckich w Polsce po zakończeniu II Wojny Światowej. Tematyka kolejnych części książki jest bardzo rozbudowana i pozwala ona na dość szczegółowe zobrazowanie sobie funkcjonowania członków antykomunistycznego podziemia. Zostaje tutaj poruszona między innymi tematyka uzbrojenia/umundurowania, podstawowych warunków życia (w tym jakże przyziemnej higieny), zdobywania jedzenia, mobilności jednostek, zakwaterowania, relacji z ludnością cywilną, dyscypliny, dbania o morale żołnierzy, kończąc na konkretnych przykładach akcji i walk z wrogiem. Z całości tekstu maluje się obraz naprawdę trudnego „życia” (co najlepiej oddaje sam tytuł książki: Mróz, głód i wszy) i wielu poświęceń w imię wymarzonej lepszej przyszłości.

Ważną zaletą publikacji jest fakt, że autor stara się zachować obiektywizm i wierność historycznym realiom. Nie pozwala on sobie, aby przekazywane przez niego treści były naznaczone wyraźnymi śladami jego własnych przekonań czy pewnymi krążącymi od lat „legendami”. Nie zawsze wszystko jednak jest tutaj idealne. Przykładowo w rozdziale dotyczącym kontaktów z ludnością cywilną i podejmowaniu moralnie wątpliwych działaniań wojskowych, mógł on pokusić się o znacznie mocniejszą penalizację niektórych osób i nieanalizowanie ich działań (zbrodnia to zbrodnia, niezależnie od tego, kto ją popełnia). Na pewno jednak na plus należy zaliczyć to, że stara się on pokazać dwie strony przysłowiowego medalu, co nie zawsze jest standardem w przypadku krytyków działań Żołnierzy Wyklętych.

Mróz, głód i wszy. Życie codzienne Wyklętych jest więc tytułem, który naprawdę jest wart uwagi przez każdego pasjonata historii. Jest to również istotna publikacja, do której lektury powinno zachęcać się szersze grono społeczeństwa, aby pokazać prawdziwy obraz trudnego partyzanckiego życia.

OCENA:
8/10

Mróz, głód i wszy. Życie codzienne Wyklętych.

Wartościowa pozycja książkowa pozwalająca trochę inaczej spojrzeć na pewne aspekty historii Polski i funkcjonowanie antykomunistycznego podziemia po zakończeniu wojny.


Dziękujemy wydawnictwu Fronda za udostępnienie książki do recenzji.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x