Recenzja komiksu: Pamiętniki Wisienki – Tom 1 Skamieniałe zoo

Recenzja komiksu Pamiętniki Wisienki - Tom 1

Z komiksami francuskimi jest jak z tamtejszą kuchnią, jedni będą się nią zachwycać, a u innych wywoła ona permanentną zgagę. Jedno trzeba jednak im oddać, w ostatnim czasie potrafią oczarowywać coraz to większe grono odbiorców, szczególnie jeśli chodzi o segment komiksów przeznaczonych dla młodszych czytelników. Doskonałym przykładem tego może być wydany właśnie u nas tytuł Pamiętniki Wisienki #1 – Skamieniałe zoo. Pozycja, obok której nie można przejść obojętnie, niezależnie od tego ile ma się lat na karku. 

Tajemnicza przygoda

Tytułowa Wisienka to mocno żywiołowa i rezolutna dziesięciolatka, która marzy o tym, aby w przyszłości zostać wielką pisarką. W jej postanowieniu wspiera ją jej matka, jedna z sąsiadek, która sama jest autorką książek oraz dwie najlepsze przyjaciółki. Jak doskonale wiadomo, każdy prawdziwy artysta, zanim zabierze się za pisanie, bacznie obserwuje swoje otoczenie, szukając należytej inspiracji. Dzięki niesamowitej wyobraźni dziewczyny, z pozoru zwyczajny otaczający ją świat, wydaje się pełen tajemnic. Jedną z nich jest enigmatyczna postać starszego mężczyzny, który dość regularnie zapuszcza się w okoliczne lasy, powracając z nich cały umazany kolorową farbą. Wisienka nie może przepuścić szansy na rozwiązanie tej tajemnicy i po bacznej obserwacji owego pana, wyrusza ona jego śladem, oddając się wielkiej przygodzie. Prawda, którą odkryje nie tylko zmieni jej życie, ale wpłynie dość pozytywnie na większość mieszkańców miasteczka, w którym mieszka.

Zgodnie z nazwą serii (całość ma składać się z pięciu tomów) mamy tutaj do czynienia z pamiętnikiem prowadzonym przez tytułową dziesięciolatkę. Kolejne pamiętnikowe wpisy mają przybliżyć młodemu czytelnikowi nie tylko postać samej bohaterki oraz jej bliskich, ale również cały otaczający ją świat w takiej formie, w jakiej ona go widzi. Kolejne mniej lub bardziej obszerne notatki, okraszone „fotografiami” czy rysunkami są uzupełniane komiksową treścią, w której poznajemy rozwój całej historii.

Pod względem scenariuszowym mamy tutaj do czynienia z bardzo prostą, ale na swój sposób wciągającą i niebywale urokliwą historią, która zdecydowanie powinna przypaść do gustu młodemu odbiorcy. Komiks Pamiętniki Wisienki #1 to nie tylko czysta rozrywka z nutką przygody, to również pokazanie małemu czytelnikowi, że zawsze warto walczyć o swoje marzenia, a bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi powinna być czyś normalnym dla każdego człowieka.
 

Ładne i kolorowo 

Rysunki są ładne, kolorowe i urzekające, dzięki czemu powinny przykuć uwagę dziecka. Mamy tutaj jednak do czynienia z dość specyficzną kreską, która raczej kierowana jest do dziewczynek niż do chłopców (jednak jest to ocena mocno subiektywna).

Jeśli chodzi o rodzime wydanie, stoi ono na naprawdę bardzo dobrym poziomie. Powiększony format dzieła pozwalający cieszyć się rysunkami, twarda oprawa, bardzo dobre tłumaczenie dostosowane do wieku odbiorcy oraz miejsce na końcu tomu, w którym początkujący artysta może spróbować swoich sił w rysowaniu.
 
Warto sprawdzić inne tytuły dla młodszego czytelnika, jeśli zainteresował cię komiks Pamiętniki Wisienki #1.
 

 Dziękuję Wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.
 
 
7/10

OCENA:

Komiks Pamiętniki Wisienki #1 to naprawdę sympatyczna pozycja umiejąca zapewnić masę wrażeń każdemu dziecku, które zdecyduje się sięgnąć po ten tytuł. Oczywiście nic nie stoi również na przeszkodzie, aby chwilą relaksu poddały się również starsze osoby, które będą umieć należycie docenić kunszt autorów. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x