Szczęk oręża, lejące się wino, uśmiechnięte piękne niewiasty i włoskie klimaty. Tego typu treści można znaleźć w albumie Fanfulla, który jest połączeniem komiksu historycznego i przygodowego.
Akcja albumu rozpoczyna się w maju 1527 roku, w trakcie trwania siódmej wojny włoskiej. Podczas plądrowania zdobytego Rzymu, poznajemy głównego bohatera Fanfulla. Żołnierza, któremu nie podoba się to co wyczyniają żołdacy Karola V i próbuje powstrzymać ich przez krzywdzeniem ludności cywilnej. Pijacka awantura kończy się potyczką, po której Fanfulla powraca do samotnego zakonnego życia. Wszystko zmienia się w 1529 roku, kiedy Florencja powstaje przeciwko Medici i staje się Republiką. Potęga nowego gracza na starym kontynencie przyciąga uwagę innych, co może prowadzić do kolejnego krwawego konfliktu. Wtedy też bohater ponownie postanawia chwycić za broń.
Fanfulla to komiks pierwotnie publikowany w częściach w tygodniku Corriere dei Piccoli w latach 1967-1968. Odcinkowa forma komiksu w ogóle nie wpływa na rytmiczność i dynamikę scenariusza. Jak zostało to już wspomniane, mamy tutaj do czynienia z dziełem łączącym w sobie historyczne realia z solidną nutką awanturniczo-przygodowej treści. Mino Milani, pozwala czytelnikowi zanurzyć się we włoskim renesansie i śledzić przygody szorstkiego, nieprzewidywalnego, twardego żołnierza, niestroniącego od alkoholu, pięknych kobiet i pijackich awantur. Jednocześnie Fanfulla cały czas zachowuje honor wojownika, który skłania go do ratowania niewinnych i przeciwstawiania się niesprawiedliwości. Jego losy zaprezentowane są w naprawdę ciekawej i widowiskowej formie, cały czas zachowując przy tym w tle historyczną realistyczność. Nie należy jednak oczekiwać nazbyt rozbudowanych treści. Całość zamknięta jest bowiem na 120 stronach, co oznacza pewną „płytkość” opowieści. Moim zdaniem i tak twórca wycisnął z tej historii wszystko co tylko się dało, dodatkowo bardzo dobrze kreśląc złożone oblicze głównego bohatera.
Niestety mniej entuzjastycznie trzeba podejść do oprawy rysunkowej tytułu. Komiks gazetowy (szczególnie ten z lat sześćdziesiątych) charakteryzuje się pewnymi cechami, które najdelikatniej pisząc, dalekie są od obecnych standardów. Prace Hugo Pratta są bardzo proste. Dla części odbiorców rysunki będą prawdziwą klasyką z Półwyspu Apenińskiego, która doskonale obrazuje charakter głównego bohatera. Jednak dla sporej części potencjalnych czytelników (szczególnie młodszych) prace te będą zwyczajnie brzydkie.
Oprawa wizualna sprawia, że Fanfulla głównie polecana jest bardziej dojrzałemu i świadomemu odbiorcy, który obcował już wcześniej z włoskim komiksem „retro” i szuka czegoś nowego do pochłonięcia. W takim przypadku nie powinien on być rozczarowany tytułem.
- Scenarzysta: Mino Milani
- Ilustrator: Hugo Pratt
- Wydawnictwo: Scream Comics
- Tusz/kolor: Patrizia Zanotti
- Format: 285×230 mm
- Liczba stron: 120
- Oprawa: twarda
- Papier: kredowy
- Druk: kolor
Fanfulla.
Ocena:
Włoska dawka przygodowo-historycznej popkultury, która powinna zachwycić miłośników „retro”. Fani bardziej współczesnego komiksu od oceny końcowej powinni odjąć dwa oczka (głównie za sprawą specyficznej oprawy rysunkowej albumu).