Przeszłość i teraźniejszość – recenzja komiksu Batman Budowniczowie Gotham

Batman Budowniczowie Gotham - recenzja komiksu

Mroczne uliczki Gotham, nowy przestępca zagrażający mieszkańcom miasta i zamaskowany obrońca sprawiedliwości, który tym razem będzie zmuszony prosić innych herosów o pomoc. Trio scenarzystów: Scott Snyder, Kyle Higgins, Ryan Parrott przygotowali więc dla czytelnika historię, która zdecydowanie powinna zwrócić uwagę fanów Batmana.

Gotham to miasto, które z jednej strony zachwyca swoją złożonością i niezapomnianą panoramą, z drugiej cały czas skrywa swoje mroczne oblicze wypluwające kolejnych szalonych przestępców. Jednym z nich jest tajemniczy Architekt dysponujący sporą liczbą materiałów wybuchowych, które posłużą mu do siania terroru. Swoje dzieło zniszczenia rozpoczyna od wysadzenia trzech najstarszych mostów w mieście. Do akcji musi więc wkroczyć Batman, który tym razem prosić o pomoc Robina, Red Robina oraz Black Bat. Grupa bohaterów musi szybko odkryć tożsamość szaleńca i powstrzymać go od dalszego niszczenia miasta. Im mocniej będą oni angażować się w sprawę, tym na światło dzienne będą wypływały nowe fakty łączące obecną niebezpieczną sytuację z przeszłością.

Batman Budowniczowie Gotham - grafika 1

Batman Budowniczowie Gotham to nie tylko kolejne widowiskowe zmagania z szalonym złoczyńcom. To przede wszystkim ciekawa i angażująca historia miasta i jego założycieli. Grupa scenarzystów łączy bowiem tutaj dwie linie czasowe (teraźniejszość i przeszłość). Część fabuły dziejącą się w czasach współczesnych, można określić mianem typowego komiksu superbohaterskiego, który dobrze wpasowuje się Batmanowy trend. Nie znajdziemy tutaj niczego zaskakującego, a całość jest lekka i łatwa w odbiorze, nastawiona głównie na widowiskowość.

Teraźniejszość staje się jednak dla autorów tylko dobrym pretekstem do pokazania czytelnikowi licznych retrospekcji. Równoległa narracja ukazuje XIX-wieczne miasto w budowie, kontrolowane przez bogatą elitę, która ma swoją wizję przyszłości. Do jej realizacji zostają wynajęci dwaj wizjonerscy architekci (bracia Gates). Nie wszystko idzie jednak zgodnie z początkowymi założeniami. Kolejne strony komiksy wypełnia postępujący obraz ich „upadku”, który prowadzi wręcz do otwartego konfliktu z najbogatszymi rodzinami Gotham. Główna oś fabularna skupia się więc tutaj najbardziej na ukazaniu tego, jak przeszłość wpływa bezpośrednio na teraźniejszość. Tajemnice są odsłaniane przed czytelnikiem stopniowo, mocno pobudzając jego ciekawość. Dodatkowo twórcom udaje się tutaj zaimplementować masę różnorakich elementów, które pozornie mogą wydawać się mało istotne fabularnie, tak naprawdę stanowią one ważną część opowieści. Wszystko jest więc dobrze przemyślane i doskonale buduje niesamowity klimat albumu (szczególnie obrazy z przeszłości).

Batman Budowniczowie Gotham - grafika 2

Jeśli chodzi o graficzną stronę komiksu, to można byłoby ją określić mianem poprawnej i dobrze dopasowującej się do serwowanej treści. Prace Trevora McCarthy’ego w niektórych momentach znacząco jednak podbijają wizualną jakość dzieła. To jak przedstawia on miasto (w obu liniach czasowych), potrafi mocno zauroczyć. Jego mieszanka architektonicznej niesamowitości z elementami steampunkowymi to geniusz w czystej postaci. Sporadyczne wpadki występują jedynie w scenach gdzie „poprawne” projekty postaci, mocno przytłaczane są przez przepych tła.

Batman Budowniczowie Gotham jest tytułem mającym swoje  wady i zalety. Całościowo mamy jednak do czynienia z pozycją wartą sprawdzenia, szczególnie jeśli jest się wielkim fanem Batmana i chciałoby się poznać historię jego miasta.

Batman Budowniczowie Gotham - grafika 3


Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Intrygująca historia miasta.
7.5/10

Ocena:

Przeszłość i teraźniejszość przeplatające się w dość intrygującej historii znanego miasta, które pokazuje czytelnikowi swoje wielowarstwowe oblicze mocno wpływające na wszystkich jego mieszkańców (włącznie z bohaterami i złoczyńcami).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x