Dzieciństwo i dorosłość – recenzja komiksu Arab przyszłości #3

Arab przyszłości #3 - recenzja komiksu

Arab przyszłości #3 to kolejna fascynująca i mocno emocjonalna rodzinna opowieść autorstwa Riada Sattoufa, który w nietuzinkowy sposób prezentuje czytelnikowi swoje dzieciństwo na Bliskim Wschodzie. Część trzecia jest również swoistego rodzaju granicą oddzielającą „dziecinną niewinność” od niezbyt przyjemnego świata dorosłych.

Arab przyszłości #3 - rysunek 1

Akcja albumu ponownie przenosi czytelnika do wioski Ter Maaleh, w której to postanowił osiąść ojciec autora wraz ze swoimi bliskimi. Mężczyzna cały czas zaślepiony jest nadzieją, że jego praca w bliskiej przyszłości zagwarantuje jemu i jego rodzinie liczne profity i wygodne życie. Uważa on, że brak pewnego komfortu życia jest tylko przejściowym problemem. Nie widzi pogłębiającej się depresji żony, która nie może przywyknąć do nowego kraju i kłopotów, z jakimi boryka się Riad, który stopniowo przestaje być niewinnym dzieckiem. Wydarzenia pokazane w trzeciej części serii stają się bowiem dla chłopaka krokiem w dorosłość, która zdecydowanie nie jest nazbyt przyjemna. Mały Riad nie tylko odkrywa dwulicowość świata dorosłych, ale również zaczyna coraz lepiej rozumieć pewne narzucone im „prawa”. Niektóre pokazane tutaj epizody dobrze obrazują „złożoność” Bliskiego Wschodu, gdzie nic nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać, a za wierzchnią warstwą religijności kryje się wiele mrocznych sekretów. Twórca tę skomplikowaną treść świetnie stara się skontrastować typowo „dziecięcymi” radościami. Chociażby utożsamianie się Riada z Conanem Barbarzyńcom, czy oczekiwanie na Mikołaja i przyniesione przez niego prezenty.

Arab przyszłości #3 - rysunek 2
Przykładowe grafiki: Kultura Gniewu

Przedstawiona w albumie historia nadal jest więc mocno fascynująca, angażująca, przerażająca, ale zarazem chwilami humorystyczna. Autor nadal stara się kontynuować trend pokazywania wycinka swojej trudnej przeszłości, łagodzonej przez małe komediowe wstawki. W przeciwieństwie jednak do poprzednich dwóch tomów, tego typu elementów jest tutaj zdecydowanie mniej. Ma to głównie związek z dojrzewaniem bohatera i coraz lepszym rozumieniem przez niego otaczającego go świata.

Nic nie zmienia się, jeśli chodzi o oprawę graficzną komiksu. Schludne i dość sugestywne rysunki wypełniają większość stron, dobrze oddając klimat pokazanych wydarzeń. Kolejny również raz twórca bawi się paletą barw (stawiając tu głównie na czerwień), będącą istotnym elementem przedstawionego tutaj wycinka jego historii.

Arab przyszłości #3 - rysunek 3

Arab przyszłości #3 jest więc wzruszającym i zachęcającym do głębszych refleksji kawałkiem komiksu, po który powinien sięgnąć każdy miłośnik obyczajowo-biograficznych dzieł.


Dziękujemy wydawnictwu Kultura Gniewu za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Intrygujący rodzinny epos.
8/10

Ocena:

Kontynuacja fascynującej rodzinnej historii, która zabiera czytelnika w emocjonalną podróż na Bliski Wschód.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x