Recenzja komiksu – Adaptacje literatury: Wyspa skarbów.

Adaptacje literatury. Wyspa skarbów recenzja komiksu

Komiksowa seria Adaptacje literatury wydawana przez Egmont doczekała się kolejnej odsłony. Tym razem jest to kultowa powieść autorstwa Roberta Louisa Stevensona – Wyspa skarbów. Jeśli więc ktoś lubi przygodę i piratów powinien umieścić ten tytuł na swojej liście potencjalnych zakupów.

Wyspa skarbów to bezsprzecznie jedna z najbardziej rozpoznawalnych powieści przygodowych na świecie. Dzieło Roberta Louisa Stevensona na przestrzeni ponad stu lat dorobiło się statusu kultowego i chyba każdy przynajmniej raz w życiu miał tę książkę w dłoniach (jeśli nie to, czym prędzej musi nadrobić zaległości). Nie ma więc najmniejszego sensu skupiać się tutaj na szczegółach fabularnych. Tym bardziej że autor komiksu Christophe Lemoine starał się trzymać jak najwierniej materiału źródłowego.

Adaptacje literatury. Wyspa skarbów recenzja komiksu - przykładowe plansze.
Przykładowe plansze: Egmont Polska.

Nigdy lub prawie nigdy adaptacja (komiksowa lub filmowa) nie dorównuje oryginałowi. Nie inaczej jest w przypadku recenzowanego albumu. Nie oznacza to jednak, że komiks nie jest wart uwagi. Scenarzyście udało się tutaj bowiem w naprawdę niezłym stylu wyciągnąć z tej piracko-przygodowej historii wszystkie najważniejsze jej zalety i podać je odbiorcy w lekkiej i przystępnej formie. Autor porusza wszystkie istotne wątki, dobrze prezentuje pierwszoplanowe postacie i umiejętnie powiela klimat oryginalnej powieści.

Tytuł cierpi jednak na pewne typowe dla komiksowych adaptacji przypadłości. Historia w niektórych swoich aspektach jest dość mocno uproszczona, największą uwagę skupiając na przygodowej otoczce. Sam finał również następuje moim zdaniem troszkę za szybko, a jego intensywność jest skumulowana na zbyt małej ilości stron. Są to niedociągnięcia, które naprawdę trudno jest wyeliminować w przypadku „krótkich” komiksów. Wady te są zauważalne, ale nie wpływają aż tak znacząco na końcową ocenę. Mało tego mogą być one dodatkową zachętą dla odbiorcy, aby sprawdził on pierwowzór.

Jeżeli chodzi o oprawę rysunkową, za którą odpowiedzialny jest Jean-Marie Woehrel, to jest ona bardzo schludna i bardzo prosta. Prace artysty dalekie są od fotorealizmu. Potrafi on jednak całkiem dobrze zobrazować piracki klimat scenariusza, utrzymując odbiorcę w napięciu, jeśli wymagała tego konkretna sytuacja.

Mamy więc tutaj do czynienia z naprawdę bardzo dobrą komiksową adaptacją kultowego dzieła, którą można polecić przede wszystkim młodszemu odbiorcy. Pozostaje mieć nadzieje, że komiks na tyle mocno go zainteresuje, że ten postanowi sprawdzić pierwowzór, do czego jeszcze raz gorąco zachęcam.

Ceneo-reklama


  • Scenarzysta: Christophe Lemoine
  • Ilustrator: Jean-Marie Woehrel
  • Tłumacz: Nika Sztorc
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Format: 215×290 mm
  • Liczba stron: 48
  • Oprawa: miękka

Komiksiarnia Dobra popkultura

Adaptacje literatury. Wyspa skarbów.
8/10

Ocena:

Solidna komiksowa adaptacja znanego dzieła, która potrafi zaciekawić czytelnika (głównie młodszego) i zapewnić mu wyrazistą piracko-przygodową rozrywkę.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x