Witajcie w świecie klątw – recenzja anime Jujutsu Kaisen Sezon 1

Jujutsu Kaisen - recenzja anime

W świecie mangi ostatnie dwa lata pełne były niespodzianek. Największą z nich było przerwanie hegemonii One Piece’a wśród najlepiej sprzedających się tytułów. W czołówce pojawiły się nowe tytuły, które zaskarbiły sobie uwielbienie czytelników. Pozycją, która najbardziej mnie zainteresowała było Jujutsu Kaisen. Na przełomie 2020 i 2021 r. manga otrzymała serię anime i to na niej chciałbym się dzisiaj skupić.

Klątwy, czarownicy i pożarty palec.

Jujutsu Kaisen to kolejny tytuł z gatunku shōnen, zabierający nas do świata nadprzyrodzonych umiejętności, epickich walk i humoru. Nie brakuje tu jednak dramatu i naprawdę mrocznego klimatu czym wyróżnia się na tle swoich konkurentów. Głównym bohaterem anime jest obdarzony niezwykłymi umiejętnościami atletycznymi chłopak, który za sprawą swojego dobrodusznego charakteru i chęci pomocy innym pakuje się w ogromne tarapaty. Ich skutki mogą być dla niego wręcz śmiertelne.

Połknięcie palca potężnego demona sprawia, że od tego momentu jego życie będzie kręcić się wokół zwalczania niebezpiecznych klątw. Nasz bohater Itadori Yujii wstępuje do szkoły czarowników, zdobywa przyjaciół, ale przede wszystkim walczy z siłami zła, za każdym razem stawiając na szali własne życie. Głównym wątkiem Jujutsu Kaisen jest zdobycie wszystkich palców klątwy Sukuny i połknięcie ich przez chłopaka, co ma raz na zawsze zniszczyć bestię. Do tego jednak długa droga usłana wieloma przygodami, niespodziankami i mnóstwem dynamicznej akcji.

Jujutsu Kaisen - grafika 1

Jujutsu Kaisen – coś ekstra dla fanów shōnen.

Z początku historia przedstawiona w serialu wydawała mi się być bardzo zwyczajna i niespecjalnie oryginalna. W końcu mieliśmy już mnóstwo tytułów o nastolatkach walczących ze złem przy użyciu nadprzyrodzonych mocy. W Jujutsu Kaisen jest jednak coś specjalnego, co przyciągnęło mnie do obejrzenia wszystkich 24 odcinków pierwszego sezonu. Nie wiem, czy był to specyficzny klimat, raz mroczny, kiedy indziej pełen absurdalnego humoru, czy może barwne postacie. Jest tu coś, co sprawia, że warto oglądać.

Miłośnicy shōnenów docenią akcję, której w animacji jest pełno. Walki z klątwami potrafią być bardzo krwawe i brutalne. Same w sobie nie są może bardzo oryginalne, ale potrafią zaskoczyć. Wszystko zależy od tego, czy przypadnie wam do gustu ten charakterystyczny styl pomimo podobieństw do innych tytułów z tego gatunku. Bądźmy jednak szczerzy. W każdej współczesnej mandze czy anime znajdziemy pewne analogiczne elementy inspirowane kultowymi pozycjami i nie inaczej jest w Jujutsu Kaisen.

Jujutsu Kaisen - grafika 2

Bohaterowie nie bez wad.

Przejdźmy jednak do szczegółów. Bohaterowie są siłą napędową animacji. Szybko jesteśmy w stanie wyrobić sobie zdanie o każdym z nich. Na przykład Yujii to chłopak o dobrym sercu, momentami głupkowaty, ale bardzo silny, szybki i zwinny. Bardzo zależy mu na jego przyjaciołach. Dalej mamy Fushiguro, niemal zawsze stoickiego i opanowanego, zgrywa twardziela i ważniaka. Wydaje się, że nie jest stworzony do współpracy z innymi, ale z czasem coraz bardziej się otwiera i pokazuje swoje prawdziwe uczucia.

Jest także Kugisaki, zadziorna, niedająca się nikomu dziewczyna, która nie boi się powiedzieć o czym myśli, choćby miało to zaboleć innych. Wspomnę jeszcze o faworycie wielu widzów, mentorze wyżej wspomnianej trójki. Jest nim Satoru Gojō, wyluzowany, często strojący sobie żarciki, ale prawdopodobnie najpotężniejszy z czarowników, który w każdej walce robi na nas ogromne wrażenie.

Oprócz tego, że postaci same w sobie są pełne charyzmy i  łatwo zapadają nam w pamięć, wraz z rozwojem fabuły poznajemy ich osobiste historie. Te uzmysławiają nam z jak złożonymi i ciekawymi osobami mamy tutaj do czynienia. Niejeden z czarowników nosi na swoich barkach ciężar związany z prywatnym dramatem z przeszłości. Do tego dochodzą jeszcze klątwy, które nieraz sprawiają, że odkrywamy bohaterów z zupełnie innej strony. W tym zakresie Jujutsu Kaisen ma nam do zaoferowania coś naprawdę specjalnego.

Podsumowanie.

Jujutsu Kaisen to jak najbardziej poprawny serial, który oferuje świetny klimat, interesujących bohaterów oraz wartką akcję. Ma w sobie coś specjalnego, co potwierdzą całe rzesze fanów serii. Nie bez powodu tytuł ten stał się drugim najchętniej oglądanym anime w historii serwisu Crunchyroll oraz uzyskał niejedną nagrodę. Jeśli jeszcze nie sięgnęliście po adaptację mangi, której autorem jest Gege Akutami, to nie ma na co czekać.

Akcja, nadprzyrodzone moce i demony.
7/10

Ocena:

Pełna akcji, humoru, lecz także mroku i brutalności historia o walce z siłami zła przyciągnie uwagę niejednego wielbiciela gatunku shōnen.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x