On Mars tom 3 – recenzja komiksu.

On Mars tom 3 recenzja komiksu

Album On Mars tom 3 to zwieńczenie angażującego kosmicznego tryptyku. Pora więc sprawdzić co ciekawego dla fanów serii w finale przygotował scenarzysta Sylvain Runberg i czy koniec tej historii jest należycie satysfakcjonujący?

Więzienna planeta (Mars) pogrąża się w coraz to większym chaosie. Przywódca sekty religijnej przygotowuje się do ostatecznej krucjaty, która da mu pełnię władzy nad tym miejscem. Wraz z przybyciem nowego statku z więźniami otrzymuje on potrzebny zastrzyk świeżej siły. Na dodatek na pokładzie jednostki znajduje się dość potężna broń, która zdecydowanie nie powinna wpaść w ręce skazańców. W tym całym brutalnym chaosie musi się jakoś odnaleźć główna bohaterka. Rozpoczęta rewolucja sprawiła, że Jasmine nie ma już zbyt wiele do stracenia. Postanawia się więc sprzeciwić Rojasowi, nawet jeśli może to dla niej oznaczać śmierć.

Sylvain Runberg od samego początku serii pokazywał, że potrafi on wykorzystać pozornie utarte schematy sci-fi do stworzenia czegoś zaskakującego i mocno angażującego. „Czegoś”, dzięki czemu ostatnia odsłona cyklu pogrąża nas w bezpardonowym chaosie, któremu nie można się oprzeć.

Suspens i akcja wylewają się tu z dosłownie każdego kadru dzieła. Scenarzysta w świetnym stylu łączy przy tym widowiskowość i introspekcję. Nadal skupia się on na dość złożonej tematyce nowoczesnego „niewolnictwa” i chęci zdobycia wolności. Wątki te przeplatane są scenami akcji i momentami, kiedy prezentuje on odbiorcy wielu złożonych bohaterów, którzy są ze sobą dość mocno powiązani. Zróżnicowane postacie prowadzą zaś do wielu zwrotów akcji, dzięki czemu przez cały album twórcy udaje się utrzymać czytelnika w napięciu.

Fabuła od samego początku do końca jest więc mocno „wielowarstwowa”. Scenarzyście udało się ją jednak podać w bardzo klarownej i jednorodnej formie, dzięki czemu całość opowieści ma zamkniętą formę i to z odpowiednio satysfakcjonującym zakończeniem.

Najmniejszych uwag nie można mieć również do oprawy graficznej komiksu. Grun perfekcyjnie wręcz obrazuje kolejne tragiczne wydarzenia, łącząc widowiskowość z wyrazistymi emocjami postaci. Duże kadry nie tylko sprawdzają się w ukazywaniu dynamiki scen bitew, ale również w prezentacji technologii nadającej albumowi wyraźnego futurystycznego sznytu. Świetnie prezentuje się tu również jego zabawa kolorem (ograniczonym do dwóch barw) nadająca konkretnym scenom jeszcze większej głębi.

On Mars tom 3 recenzja - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Taurus Media

On Mars tom 3 jest więc świetnym zakończeniem świetnej serii, po którą zdecydowanie powinni sięgnąć wszyscy pasjonaci dobrego sci-fi. Nic więcej na temat tej trylogii nie trzeba dodawać.


  • Scenarzysta: Sylvain Runberg
  • Ilustrator: Grun
  • Tłumacz: Jakub Syty
  • Wydawnictwo: Taurus Media
  • Format: 215×290 mm
  • Liczba stron: 64
  • Oprawa: twarda
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 16 maj 2023

Komiks do kupienia na: Ceneo  / Komiksiarnia Katowice  /  BestComics


On Mars - 3 - "CI, KTÓRZY ZOSTAJĄ".
9.5/10

Ocena:

Ocena On Mars tom 3.Oszałamiający i zachwycający koniec kosmicznej trylogii, która powinna przykuć uwagę każdego fana sci-fi.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x