Moon Knight – recenzja komiksu.

Moon Knight recenzja komiksu

Cykl Marvel Classic od wydawnictwa Egmont powiększył się o kolejny superbohaterski album. Tym razem jest to dzieło Briana Michaela Bendisa przedstawiającego przygody Marca Spectora, czyli Moon Knight w pełnej okazałości.

Najemnik Marc Spector stając się strażnikiem o imieniu Moon Knight, zyskał nie tylko wielką moc, ale również zaczął mocniej borykać się ze swoimi poważnymi problemami psychicznymi (drzemiące w nim różne osobowości). Pragnąc odzyskać równowagę emocjonalno-umysłową osiadł on w Los Angeles, gdzie wieczorami wkłada płaszcz i walczy z lokalnymi złoczyńcami. Sytuacja zaczyna się jednak komplikować, kiedy to do miasta ściągają przestępcy z Nowego Jorku. Jednym z nich okazuje się prawdziwy geniusz zbrodni, który będzie stanowił dla bohatera mocne wyzwanie. Na szczęście może on liczyć na pomoc innych superbohaterów… o ile nie są oni tylko wytworem jego wyobraźni.

Wydany na naszym rynku album zawiera dwanaście numerów zeszytowych. Czyli dokładnie tyle ile pojawiło się na zachodzie, zanim Marvel nie zdecydował anulować serii (chociaż autor twierdzi, że i tak planował zamknąć historię w takiej liczbie numerów). Fakt ten nie oznacza, że mamy tu do czynienia z dziełem słabym. Brian Michael Bendis wielokrotnie bowiem udowadniał, że potrafi pisać niezłe scenariusze. Tak też jest w przypadku tego dzieła, chociaż nie uniknięto tu kilku zauważalnych błędów.

Na pewno nie można się tu przyczepić do zaprezentowanej akcji. Twórca sięga po sprawdzone superbohaterskie elementy, należycie je wykorzystując do zapewnienia czytelnikowi sporej dawki widowiskowej rozrywki. Scenariusz jest dość dynamiczny i prowadzony w taki sposób, że wydarzenia zachęcają odbiorcę do dalszego pochłaniania komiksu (syndrom jeszcze jednej strony).

Mocnym wyróżnikiem dzieła jest także sama postać Księżycowego Rycerza. Zdecydowanie nie jest to bowiem typowy superbohater, z jakim mieliśmy do czynienia w innych seriach. Moon Knight to heros walczący nie tylko ze złoczyńcami, ale również (albo może przede wszystkim) z własnymi psychicznymi problemami. Marc Spector cierpi na osobowość wieloraką i dysocjacyjną, co ma bardzo bezpośredni wpływ na jego życie i zachowanie. Bendis wykorzystuje ten fakt do zaprezentowania akcji, która cały czas balansuje gdzieś na pograniczu realizmu i fikcji (nie wiadomo co jest wytworem wyobraźni bohatera).

Niestety niezwykłość głównego bohatera pociąga za sobą liczne problemy wpływające na końcową ocenę albumu. W niektórych momentach problemy psychiczne Marca są tu zaprezentowane jako przejaskrawiony spektakl „dziwności” dla szerokiej publiczności. Scenarzysta zdaje sobie sprawę, że taka treść może być ciężko akceptowalna dla współczesnego czytelnika. Łagodzi on więc te wątki, dodając do nich masę mistycznych i duchowych aspektów Moon Knighta i to na nich skupiając większą uwagę niż na jego psychice. Niestety wątki te wypadają dość słabo i często są niezbyt jasne (przynajmniej dla mnie).

Powracając jeszcze do zalet albumu, na pewno należy do nich zaliczyć oprawę graficzną. Alex Maleev stawia tu głównie na ponury i mroczny klimat swoich prac (dość surowych w wyglądzie), co bardzo dobrze pasuje do samej postaci Księżycowego Rycerza. Jedyne, do czego można się tu przyczepić, to w niektórych kadrach jego bohater dość mocno przypomina zamaskowanego herosa z Gotham od konkurencji.

Moon Knight recenzja komiksu - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Egmont Polska.

Moon Knight nie jest więc dziełem wybitnym, ale z pewnością fani superbohaterskiej rozrywki powinni sięgnąć po ten tytuł, aby zobaczyć przygody herosów w troszkę innym niż zazwyczaj wydaniu.


  • Scenarzysta: Brian Michael Bendis
  • Ilustrator: Alex Maleev
  • Tłumacz: Jacek Żuławnik
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Format: 170×260 mm
  • Liczba stron: 288
  • Oprawa: twarda
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 23 sierpień 2023

Komiks do kupienia na CENEO, Komiksiarnia Katowice, sklepie wydawnictwa Egmont.


Moon Knight.
7.5/10

Ocena:

Ocena komiksu Moon Knight.Poprawna i warta uwagi dawka superbohaterskiej rozrywki, mająca jednak swoje problemy tak jak główny bohater.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x