Międzywymiarowa Liga Sprawiedliwości – recenzja komiksu.

Międzywymiarowa Liga Sprawiedliwości recenzja

Fani superbohaterskiej komiksowej rozrywki spod znaku DC Comics z pewnością nie mają zbyt wiele powodów do narzekania. Regularnie na naszym rynku pojawiają się bowiem kierowane do takich osób pozycje. Jedną z nich jest album Międzywymiarowa Liga Sprawiedliwości, który jak sam tytuł wskazuje, ukazuje losy różnorodnych herosów muszących ze sobą ściśle współpracować, aby ocalić multiwersum.

Twarda oprawa albumu skrywa pełną pięciozeszytową mini serię Justice League Incarnate. Pozycja ta jest z jednej strony kontynuacją wydarzeń z komiksu Nieskończona granica, z drugiej stanowi preludium do Mrocznego Kryzysu (który pojawi się na naszym rynku w kwietniu i maju 2024). Jest to więc tytuł kierowany raczej do obeznanego fana DC. Na kogoś takiego czeka tu solidna dawka akcji w towarzystwie różnorodnych bohaterów, którzy do tej pory nie mieli zbyt wiele okazji, aby zaprezentować się szerszemu gronu odbiorców.

Scenariusz napisany przez duet Joshua Williamson i Dennis Culver skupia się na konfrontacji herosów pod przywództwem Supermana z Ziemi-23 z Darkseidem, który może sprowadzić zagładę na całe multiwersum. Ich zadaniem jest nie tylko próba powstrzymania działań groźnego złoczyńcy, ale również odnalezienie Barry’ego Allena, który jako jedyny może zamknąć międzywymiarową szczelinę (którą sam otworzył). Sam zarys historii brzmi więc dość prosto i nie ma co ukrywać, że taki jest w rzeczywistości. Mamy tu bowiem do czynienia z krótką serią stawiającą największy nacisk na akcje i widowiskowość, która dodatkowo porusza kilka wątków spajających wspomniane wcześniej tytuły.

Krótka fabuła nie umniejsza jednak jakości komiksu. Obok mocnej akcji i angażującego tempa wydarzeń, dużym plusem pozycji są również pojawiający się tu bohaterowie. Stanowią oni pewnego rodzaju odbicie bardziej znanych herosów (dzięki czemu fani superbohaterów znajdą tu ulubione postacie). Nie brakuje im jednak przy tym wyrazistej charyzmy i indywidualnych złożonych charakterów (ze względu na ograniczoną ilość stron nie należy jednak oczekiwać ich nadmiernego rozwinięcia). Ponadto z dużym zaangażowaniem i powagą podchodzą oni do swojego zadania, co nadaje historii ciekawego klimatu.

Międzywymiarowa Liga Sprawiedliwości recenzja - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Egmont Polska.

Obok zalet muszą się również niestety pojawić pewne wady. W przypadku tego albumu pewne zastrzeżenia można mieć do oprawy rysunkowej. Twórcy scenariusza wpadli na pomysł, że skoro kreślą historię, w której występują superbohaterowie z różnych multiwersów, to do ich narysowania zaproszą różnych artystów. Tam, gdzie różne wizje, pomysły i umiejętności tam też pojawia się pewien wizualny chaos. Co kilka kadrów/stron zmienia się tu oblicze komiksu, co niekoniecznie pozytywnie wpływa na jego spójność. Same rysunki nie są oczywiście złe, ale ich znaczna odmienność sprawia, że album nie jest niczym spektakularnym, co na długo mogłoby pozostać w pamięci czytelnika.

Podsumowując Międzywymiarowa Liga Sprawiedliwości to przyjemna w odbiorze superbohaterska pozycja zapewniająca fanowi DC chwilę intensywnej rozrywki, która jednocześnie powinna znacząco podsycić jego zainteresowanie nadchodzącym Mrocznym Kryzysem.


  • Scenarzysta: Joshua Williamson, Dennis Culver
  • Ilustrator: Brandon Paterson, Andrei Bressan
  • Tłumacz: Tomasz Sidorkiewicz
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Format: 170×260 mm
  • Liczba stron: 176
  • Oprawa: twarda
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 6 grudzień 2023

Komiks do znalezienia w sklepie wydawnictwa Egmont. Więcej superbohaterskich komiksów znajdziecie również na Komiksiarnia Katowice.


Międzywymiarowa Liga Sprawiedliwości.
7.5/10

Ocena:

Ocena komiksu Międzywymiarowa Liga Sprawiedliwości.Poprawnie napisana mini seria zapewniająca przyzwoitą rozrywkę w towarzystwie mniej znany herosów, która w kilku momentach ma naprawdę trochę do zaoferowania fanowi DC.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x