Ladies with Guns tom 1 – recenzja komiksu.

Ladies with Guns tom 1 recenzja komiksu

Ladies with Guns tom 1 to początek nowej westernowej serii, która pojawiła się w ofercie wydawnictwa Non Stop Comics. Tytuł sięga po sprawdzone schematy, podchodzi jednak do nich z zupełnie innej i zaskakującej strony. Dzięki czemu komiks ten jest pozycją, na którą naprawdę warto zwrócić uwagę.

Fabuła komiksu jak każdego dobrego westernu musi rozgrywać się pośrodku Dzikiego Zachodu, gdzie na każdym kroku czyhają jakieś niebezpieczeństwa. Tym razem bohaterami nie są jednak dzielni kowboje, a pozornie niewinne i bezbronne kobiety. Już na samym początku poznajemy Abigail, niewolnicę która uciekła od swojego brutalnego pana. Chwilę później na kartach dzieła pojawia się Kathleen, która przybyła wraz z mężem do nowego świata w poszukiwaniu lepszego życia, zamiast tego szybko stała się wdową. Do nich dołącza młoda Indianka Chhumani, pragnąca zemścić się za śmierć swojego brata. Grupa powiększa się również o Daisy, która ma dość bycia traktowana jak obywatel drugiej kategorii i Cassie, prostytuta poszukująca nowego otwarcia. Piątka ta rzuca wyzwanie męskiemu światu, co oznacza konieczność chwycenia za broń.

Przez obsadzenie w głównych rolach kobiet, mamy więc do czynienia z zupełnie innym typem westernu niż zazwyczaj. Tym bardziej że bohaterki nie są mistrzami strzelania. Każda z nich to przedstawicielka pięknej ale słabej płci. Muszą więc one przekraczać swoje ograniczenia i ciągle się wspierać, jeśli tylko chcą przetrwać w tym typowo męskim świecie. Ich życiowe dramaty całkiem ciekawie zarysowane są w kolejnych retrospekcjach, co nadaje historii odpowiedniej głębi.

Autor obok samej akcji i dramatu w scenariuszu umieszcza również przyjemne w odbiorze elementy komediowe (oparte głównie na zabawnych dialogach). Ciekawie kontrastują one z brutalnym i mrocznym obliczem Dzikiego Zachodu, który cały czas otacza bohaterki.

Jedyne, do czego można się przyczepić w kontekście scenariusza to trochę za bardzo stereotypowe postacie (dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn). Powoduje to, że w niektórych momentach historia staje się troszkę zbyt przewidywalna, być może zmieni się to jednak w późniejszych tomach.

Jeżeli chodzi o oprawę wizualną, to prezentuje się ona bardzo ładnie. Anlor całkiem dobrze radzi sobie z obrazowaniem Dzikiego Zachodu z wieloma jego brutalnymi obliczami. Nieźle wypadają również projekty postaci i towarzyszące im emocje. Nie jest to jednak kreska ultra realistyczna, a podpada ona trochę pod lekko cartoonowy styl, który całkiem nieźle pasuje jednak do westernu.

Ladies with Guns tom 1 recenzja komiksu - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Non Stop Comics.

Ladies with Guns tom 1 jest więc naprawdę ciekawym początkiem westernowej serii, która powinna zadowolić nie tylko fanów tego gatunku.


  • Scenarzysta: Olivier Bocquet
  • Ilustrator: Anlor
  • Tłumacz: Jakub Syty
  • Wydawnictwo: Non Stop Comics
  • Format: 235×310 mm
  • Liczba stron: 64
  • Oprawa: Twarda
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 4 październik 2023

Komiks do znalezienia na CENEO, Komiksiarnia Katowice oraz sklepie wydawnictwa Non Stop Comics.


Ladies with Guns tom 1.
8/10

Ocena:

Ocena komiksu Ladies with Guns tom 1.Ciekawa dawka westernu z nietypowymi bohaterami, którego nie powstydziłby się sam Tarantino.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x