Hrabstwo Harrow tom 1: Niezliczone duchy – recenzja komiksu.

Hrabstwo Harrow tom 1 recenzja komiksu

Strach to jedna z podstawowych cech pierwotnych człowieka, która dziś nabrała o wiele bardziej rozrywkowego charakteru niż kiedyś. Niektórzy ludzie lubią się bać, a utrzymujące się napięcie staje się dla nich świetną rozrywką. To właśnie w gusta takich osób powinien trafić album Hrabstwo Harrow tom 1: Niezliczone duchy.

Akcja przenosi nas do tytułowego hrabstwa znajdującego się na głębokim południu. Miejsce to swego czasu było nawiedzane przez wiedźmę, którą następnie zgładzili mieszkańcy. Przez wiele lat okolica była spokojna i wszyscy myśleli, że uwolnili miasto od zła. Teraz jednak młoda 18-letnia dziewczyna wykazuje oznaki, że może być reinkarnacją ducha wiedźmy. Emma musi więc borykać się z narastającymi szeptami za jej plecami oraz coraz częściej nawiedzającymi ją koszmarami. Musi się ona również ostatecznie przekonać czy naprawdę dotknęła ją klątwa wiedźmy Hester.

Hrabstwo Harrow tom 1 to powieść graficzna oferująca czytelnikom opowieść wypełnioną napięciem, grozą i ludzkimi dramatami, które utrzymują się w pamięci odbiorcy długo po przewróceniu ostatniej strony. Cullen Bunn stworzył historię, która splata folklor południa, gotycki horror i opowieść o dojrzewaniu w spójny i intrygujący obraz. Tempo historii jest dobrze prowadzone, co stopniowo buduje całe napięcie i pozwala odbiorcom dobrze poznać Emmy.

Twórca decyduje się tu poruszyć tematy tożsamości, rodziny, dziedzictwa, zabobonów i grzechu. Wszystko to mocno zakorzenione jest w ludziach i kulturze miejsca akcji, wpływając tym samym na główną bohaterkę. Narracja bada pogląd, że ciemność drzemie w każdym z nas, a to, w jaki sposób ją kontrolujemy, mocno nas definiuje. Tematyka jest więc pozornie dość złożona, ale podane jest to w naprawdę przyjemnej i łatwo przystępnej formie. Mocną stroną komiksu jest również wyczuwalna groza. Elementy horroru są bardzo klimatyczne i psychologiczne, a pewne fabularne luki uzupełnia wyobraźnia czytelnika.

Kolejnym plusem dzieła są rysunki Tylera Crooka. Akwarelowe ilustracje ożywiają świat hrabstwa Harrow w sposób, który doskonale uzupełnia niesamowitą atmosferę tej historii. Postacie są pięknie przedstawione, a upiory naprawdę przerażające.

Hrabstwo Harrow tom 1 recenzja komiksu - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Mucha Comics.

Hrabstwo Harrow tom 1: Niezliczone duchy to więc zniewalająco piękne i skłaniające do myślenia wprowadzenie do serii, która zasługuje na miejsce na półce każdego fana horrorów.


  • Scenarzysta: Cullen Bunn
  • Ilustrator: Tyler Crook
  • Tłumacz: Tomasz Sidorkiewicz
  • Wydawnictwo: Mucha Comics
  • Format: 170×260 mm
  • Liczba stron: 136
  • Oprawa: twarda
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 10 październik 2016

Komiks do znalezienia na CENEO, sklep Mucha Comics oraz Komiksiarnia Katowice.


Hrabstwo Harrow: Niezliczone duchy (tom 1).
8.5/10

Ocena:

Ocena komiksu Hrabstwo Harrow: Niezliczone duchy (tom 1).Jeśli lubisz komiksy z mrocznym klimatem, tajemniczą fabułą i złożonymi postaciami, gorąco polecam zagłębienie się w hrabstwo Harrow. Nie będziesz zawiedziony!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x