Skarga Utraconych Ziem. Aylissa – Sudenne’owie, cykl 4, tom 2- recenzja komiksu.

Skarga Utraconych Ziem. Aylissa recenzja komiksu.

Skarga Utraconych Ziem. Aylissa to drugi tom czwartego cyklu Sudenne’owie rozgrywającego się w świecie pełnym spisków, przemocy i magii. Jean Dufaux ponownie wrzuca tu czytelnika w wir walki o władzę i przetrwanie, gdzie wszystko jest dozwolone.

Tym razem jak sam tytuł wskazuje, scenarzysta skupia się na ambitnej kuzynce królowej Sioban (Aylissa), która ma wielkie plany na przyszłość i ma je zamiar za wszelką cenę zrealizować.

Fabuła koncentruje się na dwóch głównych wątkach. Pierwszy z nich to bezwzględna walka Aylissy o tron. Nie cofając się przed niczym, eliminuje ona rywali i snuje intrygi, by zdobyć władzę. Jej obecnym celem jest odnalezienie silnego sojusznika, który wesprze jej plany.

Drugi wątek skupia się na powrocie wyklętego klanu Skazanych, którzy żądają zadośćuczynienia za dawne krzywdy. Królowa Sioban staje więc przed nowym zagrożeniem, a na dodatek w tle konfliktu pojawia się również tajemniczy artefakt o potężnej mocy, którego wszyscy będą chcieli zdobyć.

Scenariusz kolejny raz utrzymany jest więc na naprawdę wysokim poziomie jakościowym. Dufaux mistrzowsko buduje atmosferę grozy i niepewności, a skrupulatnie rozwijane intrygi sprawiają, że czytelnik z wypiekami na twarzy śledzi losy bohaterów. Autor nie stroni również od brutalnych scen i mroczniejszych momentów, co nadaje historii realizmu i głębi.

Świetnie prezentują się tu także pojawiające się na łamach komiksu postacie. Każda z nich jest niezwykle żywa i złożona. Najlepiej widać to w przypadku Aylissy, która pod anielskim wyglądem skrywa prawdziwy mrok, w którym toną jej przeciwnicy.

Jeśli to jeszcze dla kogoś mało zalet, to na duże słowa uznania zasługują rysunki Paula Tenga. Jego realistyczny styl doskonale oddaje średniowieczny klimat wyspy Eruin Dulea, gdzie dynamiczne sceny walk i potyczek zapierają dech w piersiach i nie pozwalają oderwać się od tytułu. Teng znakomicie radzi sobie również z sylwetkami bohaterów, oddając ich emocje i motywacje.

Skarga Utraconych Ziem. Aylissa przykładowa plansza - recenzja komiksu
Przykładowa plansza: alejakomiksu.com

Skarga Utraconych Ziem. Aylissa (zresztą jak cała seria) to komiks, po który zdecydowanie powinien sięgnąć każdy fan mrocznej fantastyki i wciągających historii. Czas poświęcony na lekturę tego dzieła z pewnością nie będzie dla niego czasem straconym, a sam album stanie się ważną częścią domowej biblioteczki. Warto jednak przypomnieć, że komiks ten jest kontynuacją cyklu i dla pełnego zrozumienia fabuły zalecana jest znajomość poprzednich tomów.


Ocena komiksu Skarga Utraconych Ziem. Aylissa. PLUSY: MINUSY:
Wciągająca i dynamiczna fabuła. Konieczność dobrej znajomości poprzednich tomów do pełnego zrozumienia fabuły.
Mroczny i klimatyczny świat fantasy.  
Świetnie wykreowane i niejednoznaczne postacie.
Rewelacyjne rysunki.

 

Skarga Utraconych Ziem. Aylissa - Sudenne’owie, cykl 4, tom 2.
9/10

Ocena:

Jeśli szukasz mrocznej i wciągającej historii, która przeniesie Cię do magicznego świata pełnego intryg i niebezpieczeństw, to dzieło Jeana Dufauxa jest tym, czego poszukujesz.


Album do recenzji dostarczyło wydawnictwo Egmont. Komiks można również znaleźć w ofercie Komiksiarnia Katowice.


 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x