Arab przyszłości tom 6 – recenzja komiksu.

Arab przyszłości tom 6 - recenzja komiksu

Arab przyszłości tom 6 to końcowa odsłona poruszającej autobiograficznej serii autorstwa Riada Satoufa. W albumie mamy okazję zobaczyć jak nastolatek staje się młodym mężczyzną, którego artystyczna wizja została naznaczona przeżytymi różnorakimi emocjami.

Szósta i ostatnia odsłona serii przybliża nam lata 1994-2011. Centrum jego rodzinnego życia ciągle stanowi porwany przez ojca brat, który przebywa w Syrii. Jego matka jest gotowa na wszystko, aby odzyskać syna, co niestety wiąże się również z korzystania z usług oszustów. Okres nastoletni i moment wkraczania w wiek dorosły jest więc naznaczony wyrazistymi emocjami. Sprawia to, że życie autora i jego problemy różnią się od doznań i kłopotów jego rówieśników.

Bardzo ważnym elementem dzieła jest również wspomniany ojciec. Nawet jeśli nie występuje on fizycznie w życiu bohatera, to nadal ma na niego jakiś pośredni wpływ. Riad doskonale sobie z tego zdaje sprawę i stara się wyrwać z okowów przeszłości, stając się niezależnym. Autor na kolejnych stronach pokazuje więc nam ciężką drogę, jaką musiał przejść, pragnąc osiągnąć zamierzony cel. Wszystkie te doświadczenia ukształtowały zaś jego światopogląd i zmysł artystyczny.

Z kolejnymi przeczytanymi fragmentami komiksu narracja staje się coraz płynniejsza i mniej kontemplacyjna. Nie oznacza to jednak, że wyzbywa się ona swojej emocjonalnej otoczki. Ta towarzyszy czytelnikowi do samego końca prowadząc go w stronę idealnego wręcz zakończenia historii.

Arab przyszłości tom 6 recenzja - przykładowy rysunek.
Przykładowy rysunek: Kultura Gniewu.

Kolejny raz perfekcyjnym dopełnieniem angażującego scenariusza jest prosta, acz na swój sposób mocno przykuwająca uwagę oprawa rysunkowa. Rysunki utrzymane w tonacji bieli, czerwieni i niebieskiego potrafią ukazać odbiorcy zarówno dramaturgię niektórych scen, jak i towarzyszące temu emocje.

Arab przyszłości tom 6 jest więc naprawdę doskonałym zwieńczeniem wyśmienitej historii, która nie tylko zostanie na bardzo długo zapamiętana przez fanów komiksów, ale również może stać się prawdziwym klasykiem, do którego z wielką przyjemnością będzie się wracać po latach.


  • Scenarzysta: Riad Sattouf
  • Ilustrator: Riad Sattouf
  • Wydawnictwo: Kultura Gniew
  • Format: 170×240 mm
  • Liczba stron: 178
  • Oprawa: miękka
  • Druk: kolor
  • Data wydania: 15 listopad 2023

Komiks do znalezienia w sklepie wydawnictwa Kultura Gniewu oraz na Komiksiarnia Katowice.


Arab przyszłości 6. Dzieciństwo na Bliskim Wschodzie (1994-2011).
9.5/10

Ocena:

Ocena komiksu Arab przyszłości 6. Dzieciństwo na Bliskim Wschodzie (1994-2011).Rewelacyjne zakończenie mocnej komiksowej autobiografii, która nie tylko wzrusza czytelnika, ale również wymusza na nim szereg głębszych refleksji nad swoim własnym życiem i otaczającym go współczesnym światem.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x