Diuna – recenzja książki.

Diuna - recenzja książki.

Diuna to jedna z najgłośniejszych powieści science fiction na świecie. Czy książka napisana ponad pół wieku temu nadal zaskakuje? Diuna Franka Herberta ukazała się w oryginale w 1965 roku. Od tamtej pory stanowiła źródło inspiracji wielu artystów, w tym George’a Lucasa, twórcę słynnych Star Warsów.

Akcja Diuny rozgrywa się głównie na pustynnej planecie Arrakis. Jest to jedyne miejsce na świecie, na którym istnieje przyprawa, tzw. melanż, który jest niezbędny do podróży międzygalaktycznych. Znany jest także ze swoich przedłużających życie i wyostrzających zmysły właściwości. Planeta ta jest tak naprawdę ogromną surową pustynią, na której nie mieszka nikt oprócz Fremenów, ludu, który przystosował się do tych ekstremalnych warunków.

Fabuła opowiada o rodzie Atrydów, który zostaje zmuszony do objęcia kontroli nad Arrakis, wplątując się w skomplikowaną sieć intryg politycznych i rodzinnych spisków. Głównym bohaterem jest Paul Atryda, młody dziedzic rodu, który odkrywa swoje przeznaczenie, stając się kluczową postacią w walce o władzę i przetrwanie. Jego prorocze wizje i poczynania szybko zaczynają fascynować ludzi wokół i budować kult Kwisatz Haderach – osoby, która potrafi widzieć przeszłość, teraźniejszość i przyszłość oraz ma zaprowadzić porządek na świecie.

Diuna zachwyciła mnie przede wszystkim swoim ogromem. Herbert naprawdę wykreował niezwykle duży i interesujący świat. Poznajemy szczegółowo mnóstwo rodów i klanów, dlatego czytając losy bohaterów, jesteśmy w stanie na bieżąco podążać za ich motywacjami.

Na pewno niezwykły jest także sposób pisania Herberta. Nie tylko pokazuje nam zachowanie bohaterów, to co mówią, ale i ich niewypowiedziane myśli. Robi to w tak wyrafinowany sposób, że naprawdę jesteśmy w stanie poznać każdego z prezentowanych nam bohaterów. 

Oprócz tego Herbert zbudował całą sieć polityki i różnych systemów społecznych. Dowiadujemy się jak chęć posiadania i władania „przyprawą” wpływa na poszczególne nacje. Pokazuje jak religia i fanatyzm może być potraktowana jako potężne narzędzie kontroli i manipulacji.

Herbert eksploruje również naturę ludzką, ukazując ją jako pełną sprzeczności. Przekazuje nam, jak ludzie wysoko cenią wolność, jednocześnie oddając się we władanie innym. Autor podkreśla, jak władza, ambicje i strach wpływają na decyzje jednostek i społeczeństw.

Książka ta od razu przypadła mi do gustu i sprawiła, że sięgnęłam także po następne części sagi. Jeśli lubicie zgłębiać zakamarki ludzkiej duszy zmieszane z dobrą dawką science fiction, to powieść dla Was.


Ocena książki Diuna. PLUSY: MINUSY:
  • Nietuzinkowa tematyka.
  • Rozbudowany świat.
  • Interesujący bohaterowie.
  • Niebanalny język.
  • Jeśli ktoś nie ma wprawy w czytaniu książek o tak rozbudowanej fabule, jej ogrom może być przytłaczający.

 

Diuna.
9/10

Ocena:

Diuna to powieść, która łączy w sobie elementy przygody, polityki, filozofii i ekologii. Jest to dzieło, które zyskało sobie miano klasyki i które wciąż inspiruje kolejne pokolenia czytelników, chociaż nie wszyscy będą musieli zrozumieć i polubić nietuzinkowość tego tytułu. 


Komiksiarnia Dobra popkultura


 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x